مایکروویو

راهنمای خرید و استفاده از مایکروویو

راهنمای خرید یک مایکروویو خوب

بهترین راهنمای خرید مایکروفر

امروزه به دلیل مشغله زیاد و فرصت کم برای پخت و پز و گرم کردن غذا، تقریبا در همه خانه ها و حتی محل کار، از مایکروفر استفاده زیادی می شود. بنابراین طبیعی است که شما هم نسبت به داشتن این وسیله ارزشمند احساس نیاز کنید.  استفاده از مایکروفر نه تنها موجب افزایش سرعت پخت و پز می شود، بلکه باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می شود. مایکروویوها سرعت و تکنولوژی را با انعطاف پذیری برای ایجاد یک وسیله آشپزخانه هوشمند در مجموعه ای از طرح ها و رنگ ها، ترکیب می کنند. بسته به مدل مایکروفر خریداری شده، یک مایکروفر می تواند: غذای بریان، سرخ شده یا کبابی را همانند یک اجاق گاز معمولی آماده نماید. مایکروفرها دستورالعمل های خاصی را با استفاده از یک سری برنامه های پیش فرض انجام دهد و به طور خودکار وقتی که سنسور تشخیص دهد غذا آماده است، خاموش می شوند.

 اما این که یک مایکروفر خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ قبل از خرید مایکروفر به چه نکاتی باید توجه کرد؟ و بهترین مارک مایکروفر کدام است؟ ممکن است شما را در انتخاب مایکروفر خوب دچار سردرگمی می کند. نگران نباشید!

ما در این مقاله از کاراباما سعی کرده ایم که با توجه نظر مشتریانی که به تازگی مایکروفر خریده اند و همچنین تجربیات تعمیرکاران و کارشناسان فنی خود در تعمیرات مایکروفر و تعمیرات سولاردم، بهترین راهنمای خرید مایکروفر را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید بهترین مایکروفر را متناسب با نیاز خود بخرید.

ما در مرکز تعمیرات تخصصی کاراباما به شما پیشنهاد می کنیم که اگر مایکروفر دارید ولی مثل گذشته به خوبی عمل نمی کند و از تعمیر آن ناامید شده اید، قبل از اینکه برای خرید یک مایکروفر جدید به فروشگاه بروید، درخواست تعمیرات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال نمایید، اوپراتورهای ما در کوتاه ترین زمان ممکن پس از تماس و هماهنگی با شما، بهترین و نزدیک ترین کارشناس فنی تعمیرات مایکروفر را به محل شما اعزام می نمایند، کارشناس پس از بررسی دقیق مایکروفر در صورتی که تعمیر آن مقرون به صرفه باشد، دستگاه شما را با گارانتی خدمات انجام شده، تعمیر می نماید، در غیر این صورت به شما اعلام می کند که هزینه تعمیر مایکروفر شما قابل توجیه نیست و بهتر است آن را جایگزین نمایید.

عملکرد مایکروفر

مایکروویوها با تولید امواج الکترومغناطیسی برای گرم کردن غذا کار می کنند.  در یک مایکروفر، انرژی برق توسط دستگاهی در داخل آن به نام مگنترون تبدیل به مایکروویو می شود. مایکروویو از در و دیوارهای فلزی عبور نمی کند اما  از ظروف غذا عبور می کنند تا توسط مولکول های آب در غذا جذب شوند. بر خلاف اجاق گازهای معمولی، که در آن گرما از خارج از مواد غذایی به سمت مرکز هدایت می شود، امواج رادیویی مایکروویو موجب تحریک مولکول های آب و چربی در تمام مواد غذایی می شوند، اما آنها هیچگونه حرارتی به ظروف نمی دهند. به همین دلیل است که آنها به سرعت کار می کنند (زیرا هیچ انرژی هدر نمی رود).

با این حال، برخی از مایکروفرها هنگامی که در حالت آماده به کار (standby) قرار می گیرند از انرژی زیادی استفاده می کنند. اگر در مورد بهره وری انرژی نگران هستید، یک مدل با حالت انرژی مطمئن (energy-safe) خریداری کنید. این مدل ها مقدار مصرف انرژی را کاهش می دهند و از توان دستگاه فقط در هنگامی که زمان را تنظیم می کنید استفاده می شود.

مایکروفر معمولی یا مایکروفر مجهز به انتقال گرما

یک مایکروفر معمولی، امواج مایکروویو را از طریق ظروف شیشه ای و پلاستیکی برای طبخ غذا عبور می دهد. مایکروفر مجهز به انتقال گرما، با ترکیب تکنولوژی مایکروفر معمولی و حرارت تابشی و گردش هوای گرم به شما اجازه می دهد غذاهای کبابی، بریان یا برشته را بهترطبخ نمایید.

مایکروفرهای مجهز به انتقال گرما یک المنت گرمایی و همچنین یک فن برای گردش هوای گرم دارند.  این امر باعث می شود که غذا به صورت بهتر و کامل تری پخته شود.همچنین سرعت پخت و پز آن ها بسیار بیشتر از مایکروفرهای معمولی است. برخی از این مدل مایکروفرها به همراه یک ظرف برای طبخ استیک و نان ترد (برشته) عرضه می شوند.

یک جایگزین دیگر، گرم کردن با ترکیب اشعه مایکروویو و نور شدید یک لامپ هالوژن کوارتز برای کبابی و برشته کردن غذاست که از این روش عموما در سولاردم ها استفاده می شود.

از آنجایی که مایکروفرهای انتقال گرما امکان چندین مدل طبخ غذا را ذر یک دستگاه می دهند باید انتظار پرداخت هزینه خرید بیشتری را داشته باشید.

مکان

اولین چیزی که به هنگام خرید مایکروفر باید در نظر بگیرید، مکانی در آشپزخانه است که می خواهید مایکروفر را در آنجا قرار دهید. مکان مورد نظر شما یر قیمت مایکروفر، ویژگی ها، نصب و اندازه مایکروفر تاثیر می گذارد. شما سه گزینه اصلی دارید که در ادامه بهترین راهنمای خرید مایکروفر بیشتر در باره آن ها توضیح می دهیم.

اندازه

این که مایکروویوی با اندازه مناسب پیدا کنید که نیازهای غذایی شما را برطرف کند و در فضای مناسب قرار بگیرد موضوع مهمی است. ابتدا فضایی را که می خواهید مایکروفر را در انجا قرار دهید اندازه گیری نمایید.  سپس ارتفاع عرض و عمق مایکروفری را که مدنظر دارید اندازه گیری کنید تا از متناسب بودن آن با فضایی که دارید مطمئن شوید.

مسئله بعدی اندازه ظرفیت داخلی مایکروفر است. اگر فکر می کنید جز ان دسته از افرادی هستید که از مایکروفر برای پخت و پز کامل وعده های غذایی برای کل خانواده استفاده می کنید، به مایکروفرهای بزرگ تر با توان بالا نیاز پیدا می کنید. یکی از کارهایی برای تخمین ظرفیت داخلی مایکروفر این است که ابعاد بزرگترین ظرفی که دارید و می خواهید از آن برای مایکروفر استفاده نمایید را هنگام خرید مایکروفر درنظر بگیرید.

توان مصرفی

توان مصرفی مایکروفر، همان قدرت آن است. به طور کلی، توان مصرفی بالاتر، غذای شما را سریع تر و یکنواخت تر آماده می کند. توان مصرفی اکثر مایکروفرها بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ وات است (البته مایکروفرهای با توان بیشتر و کمتر نیز وجو دارد). مایکروفرهای بزرگ حدودا ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ وات، مایکروفرهای متوسط ۸۰۰ تا ۱۰۰۰  و مدل های کوچکتر بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ وات توان ارائه می دهند. به  یاد داشته باشید که هر چه که توان مایکروفر کم تر باشد، مدت زمان طبخ یا گرم کردن آن بیشتر خواهد بود و هر چه که مایکروفرها گران تر و بزرگ تر می شوند، توان مصرفی آن ها نیز بیشتر می شود بنابراین، به طور کلی اندازه، توان و قیمت به طور چشم گیری می تواند بر عملکرد پخت و پز مایکروفر تاثیر بگذارد.

انواع مایکروفر

مایکروفرهای خانگی در سبک های مختلفی تولید می شوند. به طور کلی سه نوع دسته بندی اصلی برای مایکروفر وجود دارد. مایکروفر رومیزی، مایکروفر بالا اجاقی و مایکروفر کشویی که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. در ادامه مطلب بهترین راهنمای خرید مایکروفر درباره هر یک از انواع مدل های مایکروفر بیشتر توضیح می دهیم.

مایکروفر رومیزی

بهترین راهنمای خرید ماکروفر

مایکروفر رومیزی یا قابل حمل رایج ترین نوع مایکروفر در میان مصرف کنندگان برای گرم کردن غذاها، یخ زدایی مواد غذایی، درست کردن پاپ کورن و کارهایی مثل پخت و پز است. به طور کلی هزینه این مدل مایکروفر و از سایر مدل ها کمتر است و نسبت به دو مدل دیگر بسیار راحت تر نصب می شود. کافی است جای کافی روی پیشخوان اشپزخانه برای قرار دادن مایکروفر رومیزی داشته باشید و دوشاخه آن را به پریز وصل کنید تا بتوانید از آن استفاده نمایید. برخی از مدل های مایکروفر رومیزی کیت هایی را به همراه دارند که به شما اجازه می دند آن را روی کابینت طوری نصب کنید که مدام جابه جا نشوند.

بزرگترین مسئله مایکروفر رومیزی، فضای مورد نیاز برای قرار دادن آن است. اگر آشپزخانه شما کوچک است و محدودیت فضا دارید می توانید از مدل های کوچک تر مایکروفرهای رومیزی استفاده نمایید. اگر هیچ فضای مناسبی برای قرار دادن مایکروفر رومیزی ندارید، مدل های دیگر مایکروفر را در نظر بگیرید.

قیمت:  تا ۶۰۰۰۰۰۰  تومان

ابعاد خارجی: برای مدل های کوچک تر ۳۵٫۵×۴۶×۲۵٫۴ و ۵۱×۷۰×۳۵٫۵ برای مدل های بزرگتر

ظرفیت داخلی: از ۲۰ لیتر تا بیش از ۵۰ لیتر

توان:۶۰۰ تا ۱۲۰۰ وات

مایکروفر توکار یا کشویی

بهترین راهنمای خرید ماکروفر

مایکروفرهای توکار یا کشویی که در داخل کابینت های سفارشی و یا دیوار تعبیه می شوند، نسبتا جدید بوده و گرانترین نوع مایکروفر هستند که نصب آن ها نیاز به تخصص لازم دارد.

قیمت:  تا ۵۰۰۰۰۰۰۰ تومان

ابعاد خارجی: به طور کلی اندازه های این نوع مایکروفر ها به فضای کشویی که در نظر گرفته شده است بستگی دارد اما معمولا ابعادی در حدود ۶۶×۷۶×۳۸ دارند

ظرفیت: از ۲۰ لیتر تا بیش از ۵۰ لیتر

توان: ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ وات

مایکروفر بالا اجاقی

بهترین راهنمای خرید ماکروفر

این مدل مایکروفر که بالای اجاق گاز نصب می شود، و از نظر مصرف کنندگان در رتبه دوم محبوبیت قرار دارند. مایکروفرهای بالا اجاقی برای خانه هایی که فضای پیشخوان آشپزخانه آن ها برای قرار دادن مایکروفر رومیزی کافی نیست، مناسب هستند. مایکروفرهای بالا اجاقی دارای سیستم های تهویه چند سرعته هستند که در محل هود آشپزخانه قرار می گیرند و در واقع عملکردی مشابه هود آشپزخانه نیز دارند. بعلاوه در زیر مایکروفرهای بالا اجاقی چراغ هایی برای روشن کردن محدوده اجاق گاز تعبیه شده است.

از آنجایی که مدل های بالااجاقی نیاز به فضای زیادی در بالای اجاق گاز شما دارند، ممکن است قبل از نصب مجبور شوید یکی از کابینت ها را بردارید. معمولا این مدل مایکروفرها برای جایگزینی مدل قبلی و یا هنگام تعمیر اشپزخانه خریداری می شوند.

قیمت: تا ۱۲۰۰۰۰۰۰ تومان

ابعاد خارجی: معمولا ابعادی در حدود ۳۸×۷۶×۴۰ دارند

ظرفیت: از ۲۰ لیتر تا بیش از ۵۰ لیتر

توان: ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ وات

مایکروفر ترکیبی با اجاق گاز

این نوع مایکروفر لوکس ترین نوع مایکروفر است که ترکیبی از یک اجاق گاز معمولی و یک مایکروفر به صورت کجا است. این اجاق های دوگانه یا ترکیبی دارای درب های کشویی با طراحی بی نظیر براق هستند. قیمت این مدل مایکروفرهای ترکیبی نیز نسبتا گران است.

ویژگی ها و امکانات

مایکروفرهای امروزی برای راحتی استفاده کنندگان، امکانات بیشتری نسبت به مدل های قدیمی تر دارند. بسیاری از مایکروفرها عملکردهای مشابه ای دارند. برخی از امکانات ضروری مایکروفر عبارتند از: زمان پخت و پز، یخ زدایی سریع، سطح قدرت و تایمر. اکثر مایکروفرها دارای کنترل پنل لمسی و سینی چرخان برای چرخاندن ظرف غذا جهت بهتر پخته شدن هستند. برخی از مدل ها نیز دارای گزینه شروع پخت و پز با تاخیر و همچنین گزینه ای برای گرم نگه داشتن غذا پس از پختن هستند.

 گران ترین مایکروفرها تا ۱۰۰ مورد برنامه پیش فرض دارند که به شما اجازه می هند بدون نیاز به تنظیم زمان یا سطح توان، غذای خود را بپذید.

هنگامی که یک مایکروفر جدید می خرید، صرف نظر از اینکه چه مدل و برندی انتخاب کرده اید، حتما دفترچه راهنمای مایکروفر خود را به طور کامل مطالعه نمایید تا با تمام ویژگی های دستگاه خود آشنا شوید.

سینی شیشه ای چرخان

برای اطمینان از پخت یکسان تمام غذای خود، لازم است یک سینی شیشه ای چرخان درون مایکروفر داشته باشید؛ چرا که در غیر این صورت باید چندین بار مایکروویو را متوقف نمایید و غذا را با دست بچرخانید. بیشتر مایکروفرهای بزرگ و متوسط دارای سینی قابل جا به جا شدن هستند. برخی از مدل های جدید نیز دارای سینی مستطیلی هستند که به عقب و جلو حرکت می کنند.

قفل های داخلی

این ویژگی ایمنی به راحتی دیده نمی شود اما تضمین می کند که در صورت باز شدن درب مایکروفر یا نیمه باز ماندن آن، دستگاه کار نمی کند. اکثر مایکروفرها دارای دو قفل هستند. حتی برخی از آن ها سه قفل دارند تا اگر یکی از قفل ها کار نکرد قفل پشتیبان عمل کند.

کنترل های توان متغیر

شما همیشه نیاز به استفاده از توان کامل مایکروفر خود ندارید. کنترل توان متغیر به شما اجازه می دهد که سطح تنظیمات را تغییر دهید. برای مثال می توانید مواد غذایی را با ۵۰ درصد توان دستگاه بپذید و یا با ۳۰ درصد توان یخ زدایی نمایید.

قفل کودک

درب های مجهز به قفل کودک مخصوصا در مایکروفرهای انتقال گرما بسیار مهم هستند. چراکه ظرف غذا هنگام خارج کردن از دستگاه ممکن است خیلی داغ باشد. قفل کودک می تواند با یک دکمه قفل یا ازاد شود.

سنسورهای اتوماتیک

این تکنولوژی جدید می تواند هنگامی که غذا به اندازه کافی پخته شد، با اندازه گیری میزان رطوبت موجود در مایکروفر شما را مطلع سازد. شما مجبور نیستید تایمر را تنظیم کنید. مایکروفر به صورت خودکار خاموش می شود. اکثر تولیدکنندگان، در حال اضافه کردن سنسورهای اتوماتیک به مدل های مختلف خود (که سنسور ندارند) هستند.

تنظیمات پیش فرض

بسیاری از مایکروفرها با برنامه های پخت و پز از پیش تعبیه شده عرضه می شوند، بنابراین شما فقط باید یک دکمه را فشار دهید تا به صورت خودکار غذای خود را طبخ نمایید. به عنوان مثال بسیاری از مایکروفرها دکمه ای برای درست کردن “پاپ کرن” دارند که ذرت های شما را بر اساس تنظیمات پیش فرض به پاپ کورن تبدیل می کنند. این ویژگی می تواند برای گرم کردن غذاهای روزانه شما در مایکروفر مفید باشد، اما شما باید بفهمید که آیا زمان های طبخ پیش فرض مایکروفر برای غذاهای شما مناسب است یا خیر. از برنامه های پیش فرض رایج دیگر می توان به پخت سیب زمینی، پیتزا، گرم کردن غذای یخ زده و … اشاره کرد.

کباب کردن

تولید کنندگان مایکروفر به طور مداوم در حال افزایش امکانات و ویژگی های مایکروفرها هستند به طوری که می خواهند انچه را که ما در اجاق گازهای کامل می بینیم را پیاده سازی کنند، مانند کباب کردن جوجه. این یک ویژگی خوب برای پایان دادن به قرار دادن ظروف روی حرارت مستقیم است.

انتقال گرما

یک فن انتقال گرما در پشت مایکروفر تعبیه شده است که با به گردش درامدن آن، حرارت را به طور یکنواخت به تمام  ظرف غذا می رساند تا همه جای آن به طور یکنواخت پخته شود. (بسیاری از مایکروفر های بزرگ جدید حداقل دارای یک فن انتقال گرما هستند). به طور کلی مایکروفرهایی که دارای فن انتقال گرما هستند، گرانتر می باشند.

تکنولوژی اینورتر

تکنولوژی گرمایشی اینورتر یکی دیگر از امکانات موجود در مدل های جدید است. یک مایکروفر اینورتر مصرف انرژی را بر اساس نیاز تنظیم می کند. اکثر مایکروفرها بین توان ۱۰۰ درصد و صفر فعالیت می کنند بنابراین اگر بخواهید خوراکی را تا سطح توان ۵۰ درصد گرم کنید، دستگاه توان خود را مدام تغییر می دهد تا در نهایت به میانگین ۵۰ درصد برسد. بنابراین از انجایی که این مقدار تقریبی است نتیجه حاصل خیلی مطلوب نخواهد بود. مدل های جدیدی که از تکنولوژی اینورتر استفاده می کنند، می توانند توان خود را به شکل بسیار مطلوب تری تا ۵۰ درصد حفظ نمایند به این ترتیب می توانید به راحتی غذاهایی را که به توان مصرفی کمتری نیاز دارند، طبخ نمایید.

سایر امکانات پیشرفته

علاوه بر تکنولوژی های گرمایشی جدید، معمولا مدل های جدیدتر، از تعداد برنامه های پیش فرض بیشتری نسبت به طبخ پیتزای معمولی، پاپ کورن و سیب زمینی استفاده می کند. برخی از مایکروفرها از سنسورهای رطوبت برای تشخیص میران خشکی غذا استفاده می کنند.

در مایکروفرها تکنولوژی هوشمند (همچون آپشن هایی که مایکروفر را به اینترنت و سایر محصولات وصل می کنند)، مانند سایر لوازم آشپزخانه ای که تا کنون دیده ایم، چندان متداول نیستند. با این حال برخی از برندها مانند جنرال الکتریک (GE) دارای تکنولوژی بلوتوث در برخی از مایکروفرهای مدل بالا هستند. این اتصال که جنرال الکتریک آن را “اتصال آشپزخانه” می نامد، مایکروفر را با دستگاه جنرال الکتریک سازگار دیگری جفت سازی می کند و چراغ و فن زیر مایکروفر را به صورت خوکار روشن می کند.

آیا استفاده از مایکروفر ضرر دارد؟

اگر از مایکروفرها به شکل صحیح استفاده شود، یک روش مطمئن برای طبخ غذا هستند و غذا به همان اندازه (در برخی موارد حتی بیشتر) روش های دیگر پخت، مغذی می باشد. به محض اینکه برق دستگاه را قطع می کنید و درب مایکروفر را باز می کنید، امواج الکترومغناطیسی متوقف می شوند. بر خلاف تصور خیلی از افراد این امواج در غذا باقی نمی مانند و رادیو اکتیو نمی شوند.

دقت کنید در صورتی که درب مایکروفر شما آسیب دیده باشد، هنگام پخت و پز امواج می توانند به بیرون راه پیدا کنند؛ بنابراین باید هر چه سریع تر برای تعمیر مایکروفر خود اقدام نمایید و آن را به یک تعمیرکار مایکروفر نشان دهید تا در صورت نیاز درب آن تعویض و یا تعمیر شود. اگر یک مایکروفر کاملا سالم باشد و به خوبی کار می کند، باید کاملا ایمن باشد. اما به طور کلی بهتر است هنگام استفاده از مایکروفر، فاصله حداقل ۳۰ سانتی متری از آن را رعایت کنید.

بهترین مارک مایکروفر و مایکروویو

به طور قطع نمی توان گفت بهترین مارک مایکروفر کدام است. امروزه به خاطر پیشرفت تکنولوژی و افزایش شدید رقابت برندهای مختلف، تولید کنندگان می کوشند تا با افزودن آپشن های جدید و خلاقانه و همچنین افزایش کارایی و کاهش میزان مصرف انرژی، محصول خود را از دیگران متمایز سازند. مارک های مایکروفر موجود در بازار بسیار زیاد و متنوع است و همین زیاد بودن تنوع شاید باعث شود در انتخاب مدل و مارک مایکروفر دچار سردرگمی شوید. اما باید به این نکته توجه کنید که هنگام خرید مایکروفر حتما مایکروفر خود را از برندی تهیه نمایید که در ایران خدمات پس از فروش خوبی ارائه می دهد. اگر برند دستگاه شما جز برندهای کم مصرف در ایران باشد، حتی اگر هم جز برندهای خوب دنیا باشد و آن را به قیمت بسیار گرانی خریده باشید، در صورتی که به هر علتی دستگاه شما دچار مشکل شود و نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه داشته باشد، به مشکل برخواهید خورد؛ چراکه احتمالا قطعات آن بسیار کم یاب یا حتی نایاب خواهند بود و عملا دیگر نمی توانید از مایکروفر خود استفاده مفیدی داشته باشید و حتی شاید مجبور شوید از این به بعد از آن فقط به عنوان یک کابینت استفاده کنید!

با توجه به توضیحاتی که برای خرید بهترین مارک مایکروفر در این بخش از مطلب بهترین راهنمای خرید مایکروفر بیان کردیم، از جمله برخی از مارک های خوب مایکروفر که درایران نیز پر مصرف هستند، می توان به مایکروفر ال جی، سامسونگ، کنوود، دلونگی، فلر، وستینگهاوس و … اشاره کرد. برای مثال همانطور که همه ما می دانیم برندهای ال جی و سامسونگ در ایران دارای نمایندگی های رسمی و معتبر هستند و در صورت بروز هر گونه مشکل و نیاز به تعمیر مایکروفر ال جی و یا تعمیر مایکروفر سامسونگ حتی اگر هم گارانتی دستگاه شما به پایان رسیده باشد، مراکز تعمیرات تخصصی معتبر مانند کاراباما به راحتی در دسترس هستند.

مایکرویو از ترکیب دو واژه مایکو(Micro)به معنای کوچک و(Wave)به معنای موج درست شده است ودستگاهی که با امواج الکترومغناطیسی(امواج رادیویی)کار می کند.
همزمان با پیشرفت صنعت در جوامع،مایکروویوها نیزازاین امر مستثنی نبوند.امروزه این دستگاه ها توانایی های بسیار بالایی دارند؛از قبیل گریل(توان برشته کردن زیر و روی غذا)،کانوکشن(توان پخت همانند فرگاز برای کیک ها وشیرینی ها)،جوجه گردان (توان بریان کردن مرغ درسته وجوجه کباب)،یخ زدایی،پخت اتوماتیک وبخارپزکردن. این کار کردها می توانند نیازهای همه ی مردم را با سلایق مختلف برطرف کنند.
-مزایای کار با اجاق مایکروویو:
۱-صرفه جویی در وقت وانرژی
۲-حفظ ویتامین ها و مواد مغذی در غذاها
۳-ایمنی وسهولت در پخت وپز
۴-جلوگیری از پراکندگی بوی غذا
۵-گرم کردن یکنواخت غذا
۶-صرفه جویی در مصرف ظروف غذایی
۷-مصرف کم روغن
-توصیه هایی برای استفاده ی بهتر از مایکروویو:
۱-اصول برنامه ریزی این دستگاه بر اساس دو عامل اصلی قدرت(درجه)و زمان صورت می گیرد که هر یک از این دو عامل را می توان مستقلاً انتخاب وتنظیم کرد و تجربه،نقش بسزایی دراین کاردارد.به طور معمول درجه ی مایکروویوها بر اساس جدول زیر برنامه ریزی شده اند.
۲-وزن ماده ی غذایی نیز تأثیر مهمی در زمان پخت یا گرم کردن دارد.هرچه وزن مواد بیشتر شود،زمان استفاده از دستگاه نیز بیشترمی شود؛ولی قدرت همیشه ثابت است.
حداکثردرجه ۹۰high%تا۱۰۰% ۹۰۰تا۱۰۰۰وات
متوسطِ بالا ۷۰high_Medium%تا۸۰% ۷۰۰تا۸۰۰وات
متوسط ۵۰Medium%تا۶۰% ۵۰۰تا۶۰۰وات
متوسطِ پایین۳۰Low_Medium%تا۴۰% ۳۰۰تا۴۰۰وات
حداقل درجه ۱۰Low%تا۲۰۰% ۱۰۰تا۲۰۰وات
۳-در پخت غذاهایی که قطعات ناهمگون دارند،بهتر است قطعات ضخیم تر در کنار ظرف وقسمت های نازک تر در مرکزقرارگیرند.
۴-از پختن تخم مرغ به صورت آب پز در مایکروویو جداً خودداری کنید.در صورت عدم رعایت این نکته،باعث انفجار در محوطه ی داخل دستگاه می شود.
۵-به هیچ وجه در حالت مایکروویو دستگاه را خالی از مواد روشن نگذارید تا به موتور آن آسیبی وارد نشود.
۶-سینی موجود در دستگاه که در بیشتر موارد شیشه ای است،همیشه باید بچرخد تا حرارت به صورت یکنواخت به همه جای دستگاه برسد.
-ظروف قابل استفاده در مایکروویو:
تمام ظروف شیشه ای(پیرکس)،چینی(بدون تزیین طلایی ونقره ای)،سرامیک وپلاستیکی(درحدگرم کردن)قابل استفاده هستند.
برای جلوگیری ازجرقه درحالت مایکروویو از قرار دادن هر نوع شیءفلزی جداً خودداری کنید.ظروف بهتر است گردیابیضی وکم عمق باشند.برای غذاهایی که می خواهید فقط بپزند(مثل برنج)یاگرم شوندازدرپوش ظرف یا سلفونی که روی آن را چند سوراخ ایجاد کردید استفاده کنید.
-تجربیات جالب وشنیدنی درباره ی کاربا مایکروویو:
خشک کردن سبزی:
۵۰۰گرم سبزی پاک کرده وآب گرفته که با پارچه آن را خشک کرده اید را در ظرف مسطحی بریزید ودستگاه را ۳تا۵ دقیقه با درجه ی حداکثر و۱۰تا۱۵دقیقه با درجه ی متوسط پایین روشن کنید.(درجه وزمان در دو مرحله رعایت می شود).سپس سبزی کاملاً خشک شده وعطر ورنگ آن کاملاً حفظ میشود. 

بیشتر ما از مایکروویو تنها برای پختن غذا و یا گرم کردن آن استفاده می کنیم. اما آیا می دانستید که از این دستگاه استفاده های بیشتری نیز می توان کرد؟ ما در این مقاله به چند مورد از آنها اشاره می کنیم…
– ضدعفونی کردن و دفع بوی بد اسکاچ ظرفشویی : اگر بعد از شستن ظرف ماهی، اسکاچ و اسفنج ظرفشویی تان بوی بد ماهی گرفت ، آن را دور نیندازید. اسکاچ را در یک ظرف آب و آبلیمو یا سرکه خیس کنید ، سپس آن را به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. برای برداشتن اسکاچ از داخل مایکروویو حتما دستکش مخصوص آشپزی تان را به دست کنید. اسکاچ شما بوسیله حرارت مایکروویو کاملا ضدعفونی شده و بوی بد خود را از دست خواهد داد.۲- تمام مواد غذایی شام تان را تنها در ۱۰ دقیقه بپزیدمی توانید ماهی قزل آلا و سبزیجات و سیب زمینی تان را در مدت زمان بسیار کمی در این دستگاه برای شام آماده کنید. برای سرخ کردن ، پختن ، بخار پز کردن غذاهایتان از مایکروویو استفاده کنید. تنها باید برای هر نوع طبخ غذا مدت زمان دستگاه را تنظیم کنید.
۳- تخته گوشت ( یا تخته خرد کن سبزی) را در مایکروویو ضدعفونی کنیدتخته گوشت را به خوبی بشویید ، یک لیمو تازه روی آن بمالید ، سپس به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید تا حرارت دستگاه به خوبی آن را ضدعفونی کند.
۴- پختن سیب زمینیدرست است که مایکروویو نمی تواند سیب زمینی شما را کبابی و برشته کند اما می تواند آن را  درمدت ۴ دقیقه به خوبی بپزد. می توانید باقی غذاهایتان را نیز به طور همزمان در مایکروویو بپزید . با یک چنگال سیب زمینی را سوراخ کرده و به مدت دو دقیقه در دستگاه بگذارید. بعد از دو دقیقه آنها را بیرون آورده و باز به مدت ۲ و یا ۳ دقیقه دیگر در مایکروویو بگذارید . برای درست کردن پوره سیب زمینی ، قبل از اینکه شیرا را به سیب زمینی اضافه کنید کمی شیر را حرارت دهید. ( بعد از سرد شدن شیر و سیب زمینی آنها را با هم مخلوط کنید و بهم بزنید تا پوره سیب زمینی شما آماده شود).
۵- نرم کردن شکر قهوه ایشکر را در یک ظرف پلاستیکی بگذارید کمی آب به آن اضافه کنید ، و با حرارت متوسط ۱۰ تا ۲۰ ثانیه در مایکروویو بگذارید.
۶- نرم کردن عسلمعمولا زمانیکه عسل را برای مدت زمان طولانی در یخچال می گذارید سفت و غیر قابل استفاده می شود. برای نرم کردن عسل می توانید آن را به مدت ۳۰ ثانیه و یا یک دقیقه در مایکروویو گذاشته و بعد میل کنید.
۷- حرارت دادن خمیرمی توانید خمیر نان و یا خمیر غذایتان را در حدود ۱۵ دقیقه در مایکروویو بگذارید و بسرعت غذایتان را آماده کنید. خمیر را در یک کاسه بزرگ بگذارید و روی آن را با یک پلاستیک بپوشانید . ۲۵۰ گرم آب در یک کاسه بریزید و در پشت کاسه خمیر بگذارید. حرارت مایکروویو را تا حد امکان کم کنید. (۱۰ درصد قدرت مایکروویو). بمدت ۳ دقیقه خمیر را حرارت دهید ، بعد بگذارید بمدت ۳ دقیقه دیگر نیز در مایکروویو بماند. سه دقیقه دیگر هم آن را حرارت دهید ، بعد دوباره بگذارید ۶ دقیقه دیگر نیز در دستگاه بماند. اکنون خمیر شما پف کرده و آماده است.
۸- گرم کردن محصولات آرایشیممکن است بعضی ها عادت داشته باشند کرم های آرایشی شان را در یخچال بگذارند. گرم شدن یک کرم آرایشی ممکن است پانزده تا بیست دقیقه از وقت شما را بگیرید. اما با استفاده از دستگاه مایکروویو براحتی می توانید این زمان را به حداقل برسانید. (البته قبل از زدن کرم روی صورت گرمی آن را با دست تان امتحان کنید تا صورت تان نسوزد. ) یا برای امتحان دقیق تر آن را با ساق پایتان بمالید و اگر هنوز سرد بود باز هم در مایکوویو گذاشته و حرارت دهید. برای اینکه دستگاه تان کثیف نشود می توانید کرم را داخل یک ظرف مخصوص مایکروویو بگذارید.
۹- برشته کردن سیراگر بخواهید سیر را داخل یک ماهیتابه بریزید و روی گاز آن را سرخ کنید این کار در حدود ۴۵ دقیقه وقت شما را می گیرد. اما اگر این کار را با دستگاه مایکروویو انجام دهید ، حداکثر ۸ دقیقه طول می کشد. برای این کار سر سیر را ببرید تا حبه های سیر مشخص شوند. حبه ها را در یک ظرف کوچک و عمیق بگذارید ، آن را با فلفل ترکیب کنید و ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون به مخلوط تان اضافه کنید. ۲ قاشق غذاخوری آب ته ظرف بریزید و روی ظرف را با یک پلاستیک بپوشانید و در حدود ۷ دقیقه درمایکروویو بگذارید ، بعد از اینکه ۷ دقیقه تمام شد ، چند لحظه ای صبر کنید و بعد ظرف را از دستگاه بیرون بیاورید و باز هم برای برداشتن پلاستیک از ظرف چند لحظه ای صبر کنید.
۱۰- کباب کردن غذاهابرای اینکه زمان پخت سبزیجات را کاهش بدهید ، می توانید هر کدام را به صورت جداگانه در مایکروویو بپزید و بعدا آنها را روی کباب پز طبخ کنید. سیب زمینی ها را به مدت ۲ دقیقه در دستگاه حرارت دهید ، سپس فلفل دلمه ای ها را برای یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. بعد از آن ، سبزیجات دیگر غذایتان را هم به طور جداگانه در دستگاه بگذارید . غذایتان زودتر آماده شد یا نه؟
۱۱- از مرکبات تان آب میوه بیشتری بگیریدآب میوه گرفتن از یک لیموشیرین یا لیمو ترش که تازه از یخچال بیرون آورده شده سخت است . اما برای اینکه کارتان راحت تر شود و بتوانید از آنها آب میوه بیشتری بگیرید آنها را تنها برای ۲۰ ثانیه در مایکروویو بگذارید.
۱۲- برشته کردن آجیل ، نان و نارگیلبرای برشته کردن مواد غذایی تان نیز می توانید از مایکروویو استفاده کنید ؛ برشته کردن آجیل و نان و …با استفاده از مایکروویو زمان زیادی از شما نخواهد گرفت. در صورتیکه اگر بخواهید با استفاده از یک ماهیتابه این کار را انجام دهید باید سه برابر زمان بگذارید. آجیل یا نان و … را در یک بشقاب بریزید و آنها را پراکنده کنید بطوریکه بهم نچسبند و برای ۲ یا ۳ دقیقه در مایکرویو بگذارید. هر یک دقیقه بشقاب را از دستگاه بیرون بیاورید و بشقاب را تکان دهید . به یاد داشته باشید که بعد از اینکه بشقاب را از دستگاه بیرون آوردید ، بگذارید مواد داخل آن برای یک دقیقه ای بمانند تا سرد شوند و بعد آنها را میل کنید.
۱۳- پختن سبزیجاتآیا برای پختن سبزیجات به دنبال یک قابلمه آب هستید؟ آیا می دانستید که می توانید سبزیجات تان را در دستگاه مایکروویو بدون آب بپزید؟ اگر می توانید سبزیجات تان را بصورت یک لایه داخل یک بشقاب پهن کنید ، با پلاستیک بشقاب را بپوشانید و با حرارت بالا آنها را بپزید. البته زمان پخت سبزیجات مختلف ، متفاوت است ؛ اگر سبزیجات شما ترد هستند ، مانند اسفناج ، قارچ یا نخود فرنگی بعد از سی ثانیه آنها را از دستگاه بیرون بیاورید؛ اما برای سبزیجاتی مانند هویج این زمان ۴ دقیقه می باشد.

پخت غذا با مایکروویو 

برای یادگرفتن آشپزی با مایکروویو با ما همراه باشید.  

پخت ماهی با مایکروفر

در مایکروفر غذا بپزید

مواد لازم

۲ عدد ماهی(حدود یک کیلوگرم)
۵۰ گرم کره
۲ قاشق آبلیمو
به میزان لازم نمک

طرز پخت

۱٫    ابتدا شکم ماهی را برش داده و آنرا خوب تمیز کرده می شوییم و می گذاریم آب آن گرفته شود.

۲٫     سپس کره را به مدت یک دقیقه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکروویو می گذاریم و با چاقو برش هایی در بدن ماهی ایجاد می کنیم و ماهی را آغشته به کره و نمک کرده و آنرا روی سه پایه فلزی (بلند) قرار می دهیم. 

۳٫    دستگاه را به مدت ۲۰-۱۵ دقیقه با مایکرو ۶۰% و گریل روشن می کنیم (کلید ترکیبی) حتما در این فاصله یک بار ماهی را زیر و رو می کنیم تا دو طرف ماهی برشته شود.

 


میگو و سس با مایکروفر

در مایکروفر غذا بپزید

مواد لازم 

میگو تازه  500  گرم
شیر       1 فنجان
آرد سفید  1 قاشق غذاخوری
کره    150  گرم
خامه   100 گرم
آب       2 فنجان
جعفری خرد شده  قدری
نمک و فلفل  به مقدار لازم

روش تهیه 

۱٫    سس میگو: کره را در یک کاسه پیرکس به مدت ۱ دقیقه در مایکروفر با قدرت ۱۰۰% بگذارید سپس آرد را داخل کره بمالید و بمدت ۲ دقیقه دیگر با همان قدرت در مایکروفر قرار دهید تا کمی تفت داده شود. 

۲٫    شیر را کم کم داخل آرد و کره بریزید و نمک و فلفل را به آن اضافه کنید و کاملا مخلوط را هم بزنید و به مدت ۴-۳ دقیقه در مایکروفر با قدرت ۵۰% بگذارید تا سس کمی غلیظ شود. سپس خامه را به آن اضافه کنید.

۳٫    روش تهیه میگو: میگوها را از داخل پوست درآورده،تمیز کرده، بشویید. دو لیوان آب در یک ظرف پیرکس بریزید و یک قاشق نمک و فلفل نیز به آن اضافه کنید. ظرف را در مایکروفر با قدرت ۱۰۰% بگذارید تا به جوش آید. سپس میگوها را داخل آن بریزید ۸-۶ دقیقه دیگر در مایکروفر با همان قدرت قرار دهید تا بپزد، بعد میگوها را آبکش کرده و با سس آماده شده مخلوط نموده و کمی جعفری خرد شده روی آن بپاشید.

 


پیتزا در ماکروفر

در مایکروفر غذا بپزید

مواد لازم

 سوسیس و کالباس ۲۵۰ گرم 
فلفل دلمه نصف پیمانه (خرد شده) 
قارچ ۱ پیمانه (خرد شده) 
پنیر پیتزا  100 گرم 
خمیر پیتزا آماده ۱ عدد  
نمک و فلفل  به مقدار کافی 

طرز تهیه

۱٫     خمیر را به تنهایی روی سه پایه فلزی قرار می دهیم و آنرا به مدت ۲-۱ دقیقه قدرت ۶۰% در مایکروویو می گذاریم تا آب خمیر کمی گرفته شود. سپس با سس گوجه فرنگی سطح خمیر را می پوشانیم و روی آنرا کمی پنیر پیتزا رنده شده می ریزیم. 

۲٫    تمام مواد را که به شکل دلخواه ولی با قطر نازک خرد شده اند را روی خمیر می ریزیم و لابه لای آنرا پنیر می پاشیم پیتزا را روی سه پایه فلزی قرار می دهیم و دستگاه را به مدت ۸-۶ دقیقه با مایکرو ۶۰% و گریل روشن می کنیم (کلید ترکیبی) تا هم پیتزا پخته و هم سطح آن برشته شود بهتر است بعد از گذشت ۳ دقیقه از این زمان پنیر روی پیتزا اضافه شود

 


فرنی با مایکروفر

در مایکروفر غذا بپزید

مواد لازم 

آرد برنج    100 گرم
شیر هموژنیزه   1 قاشق سوپخوری
شکر   2.5 قاشق سوپخوری
گلاب   0.25 فنجان

طرز تهیه  

۱٫    ابتدا آرد برنج ، شکر و شیر سرد را با یکدیگر خوب مخلوط کرده و آن را داخل یک ظرف گود مناسب ریخته و به مدت ۲ دقیقه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکروفر قرار دهید ( در این فاصله یکبار آن را خوب هم بزنید.)

۲٫    سپس گلاب را به آن اضافه کرده و به مدت ۶-۳ دقیقه با قدرت ۷۰% داخل مایکروفر قرار دهید. ( دقت نمایید در این فاصله نیز فرنی را ۳ الی ۴ بار خوب هم بزنید .)

۳٫    می توان برای درست کردن این فرنی از ظرف خود دستگاه ( بشر ) استفاده کرد.

 


لازانیا با ماکروفر

در مایکروفر غذا بپزید

مواد لازم 

لازانیا ۱ بسته
گوشت چرخ کرده ۲۵۰-۲۰۰ گرم
فلفل دلمه ای ۱ عدد کوچک
پیاز سرخ کرده ۲ قاشق غذاخوری
پنیر پیتزا ۱ بسته
آب حدود ۲ لیتر
رب گوجه فرنگی  2 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل  به قدر کافی 

طرز تهیه مایه گوشت:

۱٫    گوشت چرخ کرده، فلفل دلمه ای خرد شده، قارچ خرد شده، پیازداغ، نمک و فلفل را در ظرف مسطحی با هم مخلوط می کنیم ظرف را بدون درپوش به مدت ۵-۴ دقیقه قدرت ۱۰۰% مایکروویو می گذاریم تا مواد تفت بخورد. 

۲٫    در این فاصله یک بار مواد را هم می زنیم. سپس رب گوجه فرنگی را با کمی آب جوش و زعفران مخلوط کرده و به مواد اضافه می کنیم و در ظرف را می گذاریم. مجدداً دستگاه را به مدت ۵-۴ دقیقه قدرت ۱۰۰% روشن می کنیم تا مواد پخته شوند.

طرز تهیه لازانیا:

۱٫    آب را داخل ظرف کاملاً گودی می ریزیم، ۲ قاشق غذاخوری روغن به آن اضافه می کنیم و می گذاریم تا به جوش آید سپس نمک را به آب اضافه کرده و ورقه های لازانیا را داخل آن قرار می دهیم و مجدداً دستگاه را به مدت ۸-۶ دقیقه قدرت ۱۰۰% روشن می کنیم تا لازانیا مغزپخت شود بعد آنرا آبکش می کنیم. 

۲٫    ظرف مسطحی را انتخاب ته ظرف را چرب می کنیم یک لایه از ورقه های لازانیا داخل آن قرار می دهیم و روی آنرا از مایه گوشت و یک لایه پنیر رنده شده می ریزیم بدین ترتیب لایه ها دوباره تکرار شود (لایه آخر بدون پنیر.)

۳٫    ظرف را با درپوش به مدت ۶-۵ دقیقه قدرت ۱۰۰% در مایکروویو می گذاریم بعد از اتمام این زمان در ظرف را برداشته پنیر را روی آن می پاشیم ظرف را بدون درپوش روی سه پایه فلزی قرار می دهیم دستگاه را به مدت ۶-۵ دقیقه با ترکیب گریل و قدرت ۶۰% (کلید ترکیبی) روشن می کنیم تا سطح پنیر کمی طلایی گردد

 


مرغ ساده در مایکروفر

در مایکروفر غذا بپزید

مواد لازم

یک عدد مرغ
۲۵ گرم روغن یا کره
یک عدد پیاز متوسط
به میزان لازم نمک،‌ فلفل، ادویه

مواد لازم

۱٫    مرغ را داخل ظرف گودی قرار می دهیم به طوریکه کاملاً داخل ظرف قرار گیرد. سپس با چاقو سوراخ های عمیق روی بدن مرغ ایجاد می کنیم. سطح مرغ را آغشته به روغن، نمک،‌ فلفل و ادویه می کنیم و داخل شکم مرغ را پیاز خام یا پیاز داغ می ریزیم ظرف را با درپوش به مدت ۱۴-۱۲ دقیقه قدرت ۱۰۰% در مایکروویو قرار می دهیم بعد از پایان زمان مرغ را پشت و رو می کنیم.

۲٫    کمی زعفران حل شده در آب به اضافه کرده در ظرف را گذاشته و مجدداً دستگاه را به مدت ۱۶-۱۴ دقیقه قدرت ۶۰% روشن می کنیم تا مرغ کاملاً پخته شود.

 


کباب تابه ای با مایکروویو

در مایکروفر غذا بپزید

مواد لازم

گوشت چرخ کرده ۳۰۰ گرم
پیاز متوسط ۲ عدد
نمک به مقدار کافی
روغن ۴ قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

۱٫    گوشت را با پیاز رنده شده و نمک مخلوط می کنیم و گوشت را ورز می دهیم ظرف مسطحی را انتخاب کرده و کف آنرا چرب می کنیم و ظرف را به مدت ۲ دقیقه قدرت ۱۰۰% در مایکروویو می گذاریم تا داغ شود سپس گوشت را با قطر نازک در آن پهن می کنیم و گوجه فرنگی را نیز حلقه کرده و در اطراف آن می چینیم ظرف را بدون در به مدت ۶-۸ دقیقه قدرت ۸۰% در مایکروویو می گذاریم.

۲٫    سپس کباب را به شکل دلخواه برش می دهیم و پشت و رو می کنیم و سطح آنرا روغن اندود کرده و ظرف را روی سه پایه (بلند) فلزی قرار می دهیم و دستگاه را به مدت ۶-۸ دقیقه با گریل روشن می کنیم تا سطح کباب برشته شود

 


اسپاگتی با مایکروفر

در مایکروفر غذا بپزید

مواد لازم 

گوشت چرخ کرده  300 گرم
کاکائو  250 گرم
رب گوجه فرنگی  2 قاشق سوپخوری
پیاز داغ عسلی  2 قاشق سوپخوری
فلفل سبز دلمه ای  2 عدد
پیاز  2 قاشق سوپخوری
زعفران  0.5 قاشق مرباخوری
گوجه فرنگی  مقداری
فلفل و نمک

طرز تهیه 

مایه گوشت اسپاگتی :

۱٫    ابتدا گوشت چرخ کرده ، پیاز داغ ، فلفل دلمه ای و نمک و فلفل را مخلوط کرده آن را در یک ظرف مناسب ریخته و به مدت ۶-۵ دقیقه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکروفر قرار دهید . گوجه فرنگی خرد شده، رب گوجه را همراه با زعفرانی که در آب جوش حل شده است به مایه فوق اضافه می کنیم و روی ظرف را پوشانده و به مدت ۱۰-۶ دقیقه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکرو فر قرار می دهیم در این فاصله مایه فوق را یک بار هم می زنیم .

طرز تهیه اسپاگتی :

۱٫    ابتدا ۱ الی ۱٫۵ لیتر آب داخل یک ظرف گود مناسب ریخته ، به مدت ۱۰ دقیقه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکروفر قرار می دهیم تا کاملا جوش آید . سپس مقداری نمک و یک قاشق روغن مایع به آن اضافه می کنیم و اسپاگتی را داخل آن ریخته و ظرف را بدون درب به مدت ۱۰-۸ دقیقه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکرو فر قرار می دهیم تا کاملا اسپاگتی پخته شود .

۲٫    سپس آن را آبکش کرده مایه اسپاگتی را به آن اضافه کرده با سلیقه خود تزئین نمایید .

۳٫    توجه : در صورتیکه در این فاصله مایه اسپاگتی سرد شده است پس از مخلوط آن با اسپاگتی ظرف را به مدت ۴-۳ دقیقه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکروفر قرار دهید .

 


سس خامه با مایکروفر

در مایکروفر غذا بپزید

مواد لازم 

پیاز  2 عدد
کره  60 گرم
ترخون  25 گرم
نعناع  25 گرم
جعفری ساطوری شده  25 گرم
آب گوشت  0.4 لیتر
خامه  100 گرم
آرد سفید  1 قاشق سوپخوری
فلفل  قدری
نمک  قدری

طرز تهیه 

۱٫    ابتدا کره را در یک ظرف پیرکس بریزید و مدت ۳۰ ثانیه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکروفر قرار دهید. بعد پیاز خرد شده را داخل آن ریخته و مدت ۳ دقیقه دیگر در مایکروفر بگذارید . سپس آرد را داخل ظرف بریزید و خوب آن را نرم کنید. 

۲٫    آب گوشت را بتدریج اضافه کنید و مرتبا مخلوط را هم بزنید تا آرد گلوله نشود. سبزی های معطر را نیز داخل آن بریزید و مدت ۱۰ دقیقه داخل مایکروفر قرار دهید ( روی قدرت ۵۰% ) تا سس غلیظ شود . 

۳٫    نمک و فلفل نیز به ان اضافه کنید ، سپس سس را از مایکروفر بیرون آورده از صافی عبور دهید و دوباره به مدت ۱۰ دقیقه داخل مایکروفر با قدرت ۱۰۰% بگذارید تا کاملا غلیظ شود. به سس آماده شده، خامه اضافه کنید و برای گوشت های سفید از آن استفاده کنید .

 


چیپس و پنیر با مایکروفر

در مایکروفر غذا بپزید

مواد لازم 

چیپس سوپر : ۱ بسته
ژامبون : ۱۰۰ گرم 
فلفل دلمه ای : نصف یک عدد فلفل دلمه ای
سس مایونز : ۲ قاشق
سس فرانسوی یا هزار جزیره : ۲ قاشق
پنیر پیتزا : هرچقدر دوست دارین
پودر آویشن : نصف قاشق مرباخوری

طرز تهیه 

۱٫    کف ظرف چیپس بریزید. سپس سس مایونز و هزار جزیره که با ۱ قاشق آب جوش باز شده را روی چیپس بریزید. 

۲٫    سوسیس و فلفل دلمه ای و سس ها را اضافه کنید و در مرحله آخر پنیر پیتزا را  بیفزایید و به مدت ۱۰ دقیقه داخل ماکرو فر قرار دهید.

 


گراتن سیب زمینی با مایکروفر

در مایکروفر غذا بپزید

مواد لازم 

سیب زمینی  750 گرم
کره  25 گرم
پنیر پیتزا  150 گرم
سس مایونز  0.5 فنجان
فلفل و نمک

طرز تهیه 

۱٫    ابتدا سیب زمینی ها را پوست گرفته و آن ها را به صورت ورقه های نازک ببرید، و در یک ظرف کم عمق گذاشته و به مدت ۱۰-۸ دقیقه با قدرت ۱۰۰% با درب داخل مایکروفر قرار دهید. ظرف را بیرون آورده مقداری نمک و فلفل و سس سفید را روی آن ریخته و پنیر رنده شده را روی آن بپاشید و مجددا آن را بدون درب به مدت ۷-۵ دقیقه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکروفر قرار دهید.

 


املت قارچ با مایکروفر

در مایکروفر غذا بپزید

مواد لازم 

قارچ  150 گرم
تخم مرغ  3 عدد
پیاز ریز سفید  1 عدد
کره  25 گرم
روغن  35 گرم
نمک و فلفل سیاه

طرز تهیه 

۱٫    ابتدا پیاز را خرد کنید و همراه قارچ خرد شده داخل ظرف مخصوص مایکروفر ریخته و روغن یا کره را به آن اضافه می کنیم و به مدت ۵ دقیقه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکروفر قرار می دهیم . (در این فاصله آن را یکبار هم می زنیم). 

۲٫    تخم مرغ ها را در یک ظرف جدا همراه مقداری نمک و فلفل خوب هم زده و به ظرف اضافه می کنیم و سپس ۳-۴ دقیقه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکروفر قرار می دهیم . ( در صورتیکه درب ظرف را به صورت نیمه یگذارید تخم مرغ ها سریعتر سفت می شوند )

 با تشکر ویژه از سایت محترم کاراباما