هود آشپزخانه

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

انواع هود
در حال حاضر دو نوع هود در بازار موجود است. هودهای تصفیه‌کننده هوا و هودهای دارای خروجی هوا، هودهای تصفیه کننده، گرد و غبار و بو را به داخل می‌کشند و ذرات معلق را تا حد ممکن از هوا می‌زدایند و دوباره هوای تصفیه شده را به داخل آشپزخانه پس می‌دهند. هودهایی که خروجی هوا دارند، به یک کانال متصل شده‌اند که گرد و غبار، چربی و بوهای نامطبوع از طریق آن به بیرون فرستاده می‌شود. این هودها به شکل‌های معمولی، شومینه‌ای و جزیره‌ای موجود هستند.

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه


این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن cleaning-hood-filters-2.jpg است

آشپزخانه را قلب هر خانه ای می دانند که بی دلیل هم نیست چرا که کارهای مهمی مثل پخت و پز و تهیه غذا که ارتباط مستقیم با سلامتی افراد دارد در آشپزخانه انجام می شود. به همین خاطر نظافت و تمیزی هر آشپزخونه یک اولویت ضروری است. اما ما یک نظافت ظاهری داریم که مربوط می شود به هرآنچه که در نگاه اول در فضای آشپزخانه می بینیم و یک نظافت داخلی که مربوط به داخل کابینت ها و فضای داخلی اسباب و لوازم مورد استفاده در محیط آشپزخانه است و چون خیلی در معرض دید نیستند معمولا از قلم میوفتند.

غالباً ما وسایل یا قسمت هایی که توی دید هستند را مرتباً تمیز می کنیم، اما آخرین باری که هود آشپزخانه را باز کردید و نظافت کردید کی بوده؟ فیلترهای آلومینیومی هود یکی از اجزایی هستند که باعث میشوند عملکرد موتور دستگاه بهتر و در نتیجه طول عمر هود شما بیشتر شود. بعد از مدتی استفاده از هود، حفره های موجود داخل فیلترهای آلومینیومی به طور کامل از چربی و دوده پر می شن و قابلیت جذب چربی ها و عبور مناسب هوا به سمت پروانه های دستگاه را از دست میدهند و اگر همینطور به حال خودشون رها شوند به موتور هود فشار می آید و کاهش طول عمر موتور هود شما را در پی خواهد داشت. پس شستن منظم و مراقبت از فیلترها خیلی مهم است. اما از طرفی هم پاک کردن تمام اون چربی و روغن ها که در طول مدت زمان زیادی جمع شده و به فیلتر چسبیده اند قطعاً کار آسانی نیست امّا در این مطلب ما می خواهیم شما را شگفت زده کنیم و شما را با یک روش عالی برای رفع و حل این مشکل آشنا می کنیم.

مواد مورد نیاز برای شستن فیلتر هود آشپزخانه

  • ظرف بزرگ جهت قراردادن فیلتر ها
  • آب به میزان کافی
  • جوش شیرن ۱/۲ فنجان یا پیمانه
  • قابلمه بزرگ جهت تهییه محلول آب جوش و جوش شیرین

مراحل تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

ابتدا فیلترها را از هود جدا کرده و داخل ظرفی که فیلتر ها کاملا و یا حداقل بیش از نیمی از طول فیلترها داخل آن جا شود قرار می دهیم.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Step-3.jpg است
این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Step-4.jpg است

زدودن روغن و چربی از فیلتر هود ، بسیار ساده تر از اونی هست که فکرش رو بکنید. قابلمه را بردارید. آن را پر از آب کنید و سپس جوش شیرین را به آب اضافه کنید.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Step-5.jpg است

حال قابلمه را که حاوی آب و جوش شیرین است را بگذارید روی اجاق تا به جوش بیاید.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Step-6.jpg است

حالا آب جوش حاوی جوش شیرین را داخل ظرفی که فیلترها در آن قرار دارند بریزید. در همان لحظه های اول میبینید که ترکیب جوش شیرین و آب جوش باعث میشود تا چربی ها بلافاصه از فیلتر ها جدا شوند.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Step-8.jpg است

بهتر است فیلتر ها بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه داخل محلول آب جوش و جوش شیرین بمانند.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Step-9.jpg است

حالا اگر فیلترها آنقدر کثیف هستند که در مرحله اول کاملا تمیز نشده اند، می توانید دوباره این کار رو تکرار کنید.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Step-13.jpg است

در آخرین مرحله فیلترها رو زیر شیر آب گرم گرفته تا جرم های باقی مونده به واسطه فشار آب گرم تمیز بشن. بعد آب اضافی فیلترها رو بگیرید و اون ها رو گوشه ایی بذارید تا خشک بشن. آب قابلمه را ( که حاوی چربی ها و آلودگی هاست ) در فاضلاب بریزید و سعی کنید داخل سینک ظرفشویی خالی نکنید.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Step-11.jpg است
این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Step-12.jpg است

نکته۱: به یاد داشته باشید که فیلترهای الیافی که غالباً در هودهای زیرکابینتی یا کتابی استفاده می شن غیرقابل شستشو هستن و باید حتماً بین سه تا شش ماه یکبار (بسته به میزان آلودگی) تعویض بشن. شما میتونید این نوع فیلترها رو از فروشگاه های مرتبط در سطح شهر یا از طریق بخش خدمات پس از فروش به راحتی و با هزینه ای کم تهیه کنید و با فیلتر های قبلی تعویض کنید.

نکته۲: فیلتر ذغالی به درخواست مشتری روی هود قابل نصب است. این فیلتر قابل شستشو نبوده و دارای عمر مفید یک تا دو ساله که باید بعد از این مدت تعویض بشه. عدم تعویض و یا نظافت به موقع فیلترها باعث کاهش راندمان هود شده و احتمال آسیب دیدن دستگاه و یا خطر اتش سوزی وجود داره.

با تشکر از کابین کالا