گریل برقی

راهنمای خرید ، نگهداری و نظافت گریل برقی

راهنمای خرید گریل برقی و کباب پز

ما برای افرادی که علاقه بسیاری به طعم و مزه گوشت و سبزیجات گریل شده دارند و تمایل دارند تا بساط گریل را به آسانی رو به راه کنند پیشنهاد می کنیم به سراغ خرید یک دستگاه گریل برقی بروند. در این مقاله شما را با نکاتی آشنا خواهیم نمود که پیش از خرید دستگاه گریل برقی لازم دارید بدانید. افرادی که از راه انداختن بساط گریل خوششان نمی آید و برایشان دشوار است بهتر است که از گریل برقی استفاده نمایند و از این طریق دیگر نیازی نیست که قید علایق خود نظیر گوشت و سبزیجات و دیگر غذاهای گریل شده را بزنند گریل برقی یک وسیله کاملا کاربردی می باشد.

با این که طعم غذاهایی که توسط گریل برقی گریل می شوند به خوبی گریل های ذغالی و گازی نیستند اما مزیت مهم آن آسان بودن استفاده می باشد. در زیر برایتان از دیگر مزایایی که گریل برقی دارد صحبت خواهیم کرد.

خرید گریل برقی چه مزایایی برای شما خواهد داشت؟

گریل های برقی در قیاس با گریل های گازی و ذغالی مزایای بسیاری دارد و اولین آن راحتی در استفاده از آن می باشد. علاوه بر این مزیت مزایای دیگری نیز دارند و به همین دلیل بسیاری از افراد استفاده از گریل های برقی را ترجیح می دهند. اگر شما تصمیم به خرید گریل برقی گرفته اید پیشنهاد می شود که به این نکات مثبتی که ذکر می شود دقت نمایید زیرا کمک شایانی به شما خواهد کرد و پاسخگوی  نیازهایتان خواهد بود پس از مطالعه این مطلب می توانید به خرید یک مدل مناسب بپردازید

ایمنی

نبودن اتش در گریل های برقی برخلاف گریل های ذغالی و گازی باعث می شود که ایمنی آن بالا رود البته لازم به ذکر است که صفحه گریل برقی در حین استفاده به وسیله سیستم گرم کن به صورت خودکار داغ می شود در نتیجه باید همچنان حواستان جمع باشد و مواظب دستانتان باشید تا نسوزند.

قابلیت جابه جایی

آنگونه که بسیاری از افراد نیزمشاهده نموده اند گریل های برقی در مقایسه با گریل های گازی و ذغالی از حجم کمتری برخوردارند و همین دلیل محکمی می باشد تا حمل آن راحت تر شود و به آسانی می توان آن را به مکان های مختلف برد. بسیاری از این گریل های برقی قابلیت استفاده بر روی میزغذاخوری را دارا می باشند در زمان هایی که برای دورهمی به یک باغ یا حتی حیاط می روید می توانید به همراه دوستان یا خانواده خود دور میز نشسته و لذت بسیاری از آشپزی ببرید.

سلامتی

گریل های گازی و ذغالی از خودشان مونواکسید کربن متصاعد می کنند و این عیب در گریل های برقی وجود ندارد به همین دلیل برای استفاده شما بهترین گزینه می باشد و می توان آن را به عنوان دوست محیط زیست به شمار آورد. گریل های برقی همانند گریل های گازی و ذغالی دارای دود نمی باشند و به همین خاطر عطر غذای در حال گریل شدن بیشتر قابل حس است.

کنترل دما

یکی دیگر از مزیت های گریل های برقی داشتن تنظیمات کنتر دما می باشد این قابلیت را گریل های گازی و ذغالی ندارند. برای نمونه برای غذاهایی نظیر استیک ما به دمای بالاتری نیاز داریم تا غذا لذیذترین حالت خود را پیدا نماید اما برخلاف آن غذاهایی نظیر سبزیجات به دمای کمتری نیاز دارد و در دمای کم بهتر درست می شود.

کدام  نوع گریل برقی انتخاب مناسب تری برای شماست؟

پیش از انتخاب و خرید گریل برقی ابتدا باید نیاز خود دار مشخص نمایید و سپس به خرید آن اقدام کنید. گریل های برقی شامل سه نوع می باشد هر یک از آن ها دارای مزایا و ویژگی های مخصوص به خود می باشند در زیر به شرح هر یک می پردازیم.

گریل برقی توکار (Built-In Electric Grills)

این گریل های برقی مختص آشپزخانه های ثابت در فضای باز طراحی گردیده و این کاملا از نام آن مشخص می  باشد. اغلب این گریل های برقی در کابینت یا میزهای سنگی در یک گوشه ای از باغ، ویلا و یا حتی حیاط خانه تعبیه می شود. این نوع گریل قیمت بالاتری در مقایسه با دیگر گریل ها دارد البته به خاطر همین قیمت نیز از ظاهری بسیار شیک برخوردار است و استفاده از آن سبب وجود جلوه خاص و زیبا در حیاط و یا باغتان خواهد بود.

گریل برقی پایه دار ( Electric Grills With Carts)

این گریل های برقی شباهت بسیاری به گریل های باربکیوهایی که در بازار موجود است دارد. این گریل دارای دو میز کوچک در دو طرفش می باشد علاوه بر آن از یک فضایی شبیه به یه کمد برخوردار است که در آن وسایل در زیر آن ها نگهداری می شود. این گریل ها اغلب از جنس فلز تولید می شوند و دلیل آن این است که بتواند در شرایط مختلف آب و هوایی مورد استفاده قرار گیرد. از میزهایی که در اطراف آن ها وجود دارد برای آماده کردن مواد اولیه استفاده می گردد. و همین کمک می کند که در حین پخت مواد اولیه بعدی را نیز بتوانید آماده کنید. در زیر این دستگاه گریل چرخ هایی تعبیه شده است که جا به جایی آن راحت تر صورت گیرد.

گریل برقی قابل حمل (Portable Electric Grills)

از دیگر گریل های برقی می توان به گریل رومیزی قابل حمل اشاره نمود. افرادی که تمایل دارند از گریل برقی خود در موقعیت ها و مکان های مختلف استفاده کنند می توانند این نوع گریل را خریداری نمایند که بسیار مناسب است. قابلیت استفاده از آن در سفر از ویژگی های مثبت آن به شمار می رود. در فصول سرد و در هوای بارانی می توانید از آن در منزل خود استفاده کنید و اینگونه آسیبی به آن نخواهد رسید. این گریل از نکته منفی نیز برخوردار است و آن این است که همانند گریل های قبلی که ذکر شد فضایی را برای آماده کردن مواد اولیه قرار نداده اند.

پیش از خرید گریل برقی چه نکاتی باید مورد توجه قرار گیرد؟

بعد از آن که با انواع گریل های برقی آشنا شدید می توانید اقدام به انتخاب و خرید یک مدل از آن ها بپردازید. نکاتی برایتان عنوان می شود که شما را در انتخاب گزینه مناسب کمک خواهد نمود به نکاتی که در زیر برایتان شرح می دهیم توجه نمایید.

اندازه

گریل های مخصوص فضای باز دارای سایزها و اندازه های متفاوتی می باشد. اگر تصمیم به خرید گریل برقی تو کار گرفته اید پیش از خرید به عددی که نشان دهنده اندازه صفحه گریل می باشد و بر روی مشخصات محصول حک شده است دقت نمایید. این عدد شما را راهنمایی خواهد کرد که چه میزان از سطح کابینت یا میز را باید به گریل برقی اختصاص دهید. درهنگام خرید گریل های برقی پایه دار نیز باید به طول و عرض و ارتفاعش دقت شود تا میزان فضایی که باید در باغ با حیاط به آن اختصاص داده شود مشخص گردد. از دیگر عوامل مهم اندازه گریل می باشد که باید به آن توجه گردد و سطح مفیدی که می توان بر روی آن آشپزی نمود را نشان می دهد. برای نمونه گریلی با سطح ۳۲۰ اینچ مربع (حدود ۲۰۰۰ سانتی متر مربع و ۰/۲ مترمربع) قابلیت درست کردن ۱۰ همبرگر را به طور همزمان دارد. پیش از خرید گریل برقی باید مشخص نمود که برای چه تعداد، چه مقدار حجم غذایی درست خواهید نمود و پس از آن گریلی را انتخاب نمایید که برای یک وعده غذایی نیاز به استفاده چند باره از آن نباشد.

تنظیمات کنترل حرارت و برنامه پخت

به تنظیمات کنترل حرارت دستگاهی که قرار است بخرید توجه کنید. این تنظیمات به شما کمک خواهد کرد که حرارت لازم به هر غذا را تنظیم نمایید و این باعث می شود که غذایتان بهتر و خوش طعم تر شود. برخی از این نوع دستگا ه ها وجود دارد که نسبت به بقیه پیشرفته تر می باشد و مزیت آن دارا بودن از برنامه های پخت پیش فرض می باشد و شما می توانید از میان آن انتخاب نمایید. برای نمونه می توانید هنگام پخت همبرگر در برنامه پیش فرض همبرگر را انتخاب نمایید و پس از آن دستگاه به طور خودکار حرارت مورد نیاز پخت همبرگر را بر روی صفحه گریل تنظیم می نماید.

چراغ آماده به کار

در برخی از گریل های برقی چراغ آماده به کار وجود دارد این چراغ هنگامی‌که حرارت صفحه گریه به‌اندازه‌ای که شما تنظیم نموده اید رسید روشن خواهد و شما با روشن شدن آن خواهید فهمید که زمان قرار دادن مواد اولیه بر روی گریل می باشد و آشپزی را آغاز می نمایید. این مورد یکی از مزیت های این دستگاه می باشد و دیگر نیازی نیست انرژی زیادی مصرف شود و با این که برای اطلاع از آماده بودن دستگاه مدام به آن سر بزنید.

تایمر و سیستم قطع کن خودکار

برخی دیگر از گریل های برقی از تایمر و سیستم قطع خودکار برخوردار هستند و کاربرد آن زمانی است که برای مثال استیکی را روی گریل قرار داده اید و می خواهید که ده دقیقه بر روی آن بماند و پس از آن گوشت را بردارید در این موقع شما تایمر را تنظیم خواهید نمود و نگرانی از سوختن گوشت نخواهید داشت و در آن زمان می توانید به دیگر کارهای خود نظیر درست کردن سالاد یا دیگر کارها بپردازید پس از ده دقیقه ای که مشخص نموده اید گریل به طور خودکار خاموش خواهد شد.

آسانی شست و شو

پس از استفاده از گریل خواهید دید که بسیار کثیف شده و بقایای گوشت و سبزیجات سوخته بر روی آن قرار دارد برای آن که این صحنه ها را مشاهده ننمایید و خود را درگیر تمیز کردن آن نکنید می توانید گریل هایی را انتخاب کنید که صفحاتشان نچسب بوده و دیگر نیازی به تمیزکردن بقای گوشت و سبزیجات وجود ندارد. این مزیت نچسب بودن صفحه در گریل های توکار بسیار مهم است. علاوه بر آن گریلی را انتخاب نمایید که صفحه آن قابلیت جدا شدن را دارا باشد برای مثال  تمیز کردن یک گریل پایه دار بسیار سخت خواهد بود در نتیجه جدا شدن صفحه و قابلیت شستشوی آن با ماشین ظرف شویی کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

عایق ضد آب

برخی از گریل های برقی برای قسمت تنظیمات و قطعات برقی استفاده شده در آن عایق ضد آب بکار برده اند. همین مزیت موجب می شود که در هنگام استفاده از آن در مکانی غیرمسقف نگرانی از بابت خراب شدن دستگاهتان در اثر بارش باران یا حتی نفوذ رطوبت نداشته باشید. اگر تصمیم به خرید گریل های توکار یا پایه دار که نمی شود آن ها را جا به جا نمود و یا به درون منزل برد را دارید توصیه می شود به این ویژگی توجه کنید.

اندازه کباب پز

پیش از انتخاب و خرید باید با خود فکر کنید که کباب پز کوچک پاسخگوی نیازمان خواهد بود یا خیر و این که چه تعداد سیخ کباب قرار است بر روی آن پخته شود و آیا فردی هستید که به مهمانی دادن علاقه دارید و باید کباب پز منتخبی شما قابلیت پختن حجم زیادتری از مواد غذایی را دارا باشد. برای نمونه ممکن است برخی از افراد تمایل داشته باشند که آخر هر هفته یک دورهمی و مهمانی داشته باشند و تعداد مهمانان و حتی خانواده خود تقریبا زیاد می باشد در نتیجه این افراد باید به اندازه و تعداد گریل های کباب پز دقت بالایی داشته باشند عده ای دیگر نیز وجود دارند که کباب پز کوچکی می-خواهند خریداری نمایند که تنها قابلیت پختن تعداد کمی از موادغذایی را داشته باشد که تنها به اندازه افراد خانواده باشد به همین دلیل باید به اندازه مورد نظر خود توجه شود و این فرد نیازی به خرید کباب پز بزرگ ندارد.

خرید کباب پز برقی، گازی یا ذغالی؟

سه نوع کباب پز وجود دارد که شما می توانید در بین آن ها انتخاب نمایید. کباب پز برقی، گازی، ذغالی سه نوع از کباب پز می باشد. این نکته مهم است که با تمام این منابع تامین گرما و حرارت قطعا غذاهای خوشمزه تری را درست کند و قبل از آن باید به شرایط منزل و سلیقه خود دقت نماییم تا انتخابمان متناسب باشد. هر کدام از کباب پز های گفته شده از مزایایی برخوردار می باشند البته دور از ذهن نیست که معایبی نیز در آن ها وجود دارد. برای نمونه بوی دود و طعم طبیعی کباب توسط کباب پزهای ذغالی به دست خواهد آمد و برخلاف کباب پزهای ذغالی، در استفاده از کباب پزهای برقی و گازی از دود و آتش خبری نیست. از ویژگی های کباب  پز گازی این است که به تمامی قسمت ها حرارت یکسان می دهد. کباب پزهای نیز بدون بو و دود می باشد و استفاده از آن بسیار آسان است و ازطریق آن می توانید یک بشقاب از غذاهای خوشمزه را پیش روی داشته باشید.

برای استفاده از کباب پزهای ذغالی باید ماهر باشید و کمی طول خواهد کشید تا کار با آن را یاد بگیرید اما برخلاف آن کار با دیگر کباب پزها بسیار راحت و آسان بوده است.

این نکته را نباید فراموش کرد که کباب پزهای ذغالی و شعله دار موجب به وجود آمدن بوی دود خواهد شد. در نتیجه استفاده از آن به افرادی که در آپارتمان ساکن هستند توصیه نمی شود و بهتر است که دیگر کباب پزها را جایگزین آن بکنید برای مثال کباب پزهای برقی ایستاده به دلیل فرم وشکل طراحیشان  بو و دود ندارد.

لوازم جانبی

توصیه می شود که کباب پزهایی را انتخاب کنید که وسایل جانبی مورد نیازتان را داشته باشد به مثال لوازمی مانند سیخ‌گردان، توری کباب کردن ماهی، ساید‌بِرنِرها و حرارت‌دهنده‌های جانبی که مورد نیازتان ممکن است نباشد و تنها قیمت کباب پز را بالا خواهد برد پس اگر نیازی به آنها ندارید بهتر است مدل هایی را انتخاب کنید که دارای لوازم جانبی این چنینی نباشد و از این طریق هزینه شما پایین-تر خواهد آمد. در بعضی حالت ها نیز لوازمی مانند توری کباب کردن ماهی وجود دارد و با اینکه مفید است اما بسیاری از افراد از آن استفاده نمی کنند. در برخی دیگر از کباب پزها قسمتی در کنار شعله ها و حرارت اصلی وسیله وجود دارد که وظیفه اصلی آن پختن و آماده کردن مواد غذایی دیگر علاوه بر کباب می باشد یا حتی می توان از آن برای گرم کردن غذا استفاده نمود.

در بعضی از کباب پزها ممکن است کاربردهایی وجود داشته باشد که مورد استفاده قرار نگیرد برای مثال درجه حرارت بسیار بالایی که توسط برخی از کباب پزها ارائه می گردد اما مورد استفاده قرار نمی گیرد. پیش از انتخاب و خرید کباب پز به تعداد شعله ها و طراحی آن توجه کنید و به طور کلی ببینید که برای قرارگیری کباب ها، سبزیجات، گوجه و… که طراحی صورت گرفته است. توصیه می-شود که ساختار و بخش بندی آن را نیز مورد توجه قرار دهید زیرا امکان دارد که حرارت لازم برای هر مواد متفاوت باشد.

جنس معمولی یا مقاوم و بادوام؟

در انتخاب کباب پز به جنس آن نیز باید دقت شود و بسیار پراهمیت می باشد برای نمونه: کباب‌پزهای آلومینیومی ، فولاد ضد زنگ، چدن، پرسلان، فولاد ساده . اما اگر نمی خواهید که هزینه بالایی را صرف خرید آن بکنید می توانید به سراغ خرید کباب پزهایی بروید که جنس آن از آلومینیوم یا حتی ورقه های آلومینیومی می باشد. البته لازم به ذکر است که این کباب پزها طول عمر بالایی ندارند و پس از گذشت مدتی خراب می شوندو ورقه های آلومینیومی آن ترک خورده می شوند و ممکن است در قسمت ها مختلف کباب پز شکستگی هایی به وجود آید.

اگر به دنبال خرید یک کباب پز با جنس خوب و طول عمر بیشتر هستند کباب پزهایی که از جنس فولاد ضد زنگ هستند گزینه مناسبی خواهد بود زیرا از کیفیت بهتری برخوردار می باشد به دلیل وجود فولاد ضد زنگ در آن از قیمت بالاتری نسبت به دیگر مباب پزها برخوردار است. انواعی از کباب پزها نیز از جنس چُدَن، پرسلان و فولاد ساده در بازار موجود است. در بین این کباب پزها، کباب پزهای چدنی دارای توزیع حرارت بسیاری مطلوبی می باشد. نچسب بودن نیز از مزایای کباب پزهایی است که از جنس پرسلان تولید می گردد اما به دلیل استفاده از ترکیبات سرامیکی و شیشه ای در آن آسیب پذیری آن بیشتر می باشد. این نوع کباب پز اگر دچار پریدگی شود فلز بکار رفته در زیر آن زنگ خواهد زد و پس از آن مواد غذایی به سطح کباب پز خواهد چسبید و تمیز کردن آن مشکل خواهد بود.

کباب پزهایی که از جنس پرسلان می باشد دارای طول عمر بالاتری هستند به شرطی که از آن به خوبی مراقبت شود. در این نوع کباب پزها نیازی به روغن کاری نیست. برای محافظت از کباب پز خود می توانید از در و پوشش برای آن استفاده کنید از این طریق سالم تر خواهد ماند و طول عمر آن افزایش پیدا خواهد کرد.

جمع بندی

برای آن که انتخاب مطلوبی داشته باشید باید به نکات ذکر شود توجه نمایید البته مهم ترین نکته در زمینه خرید کباب پز میزان بودجه ای است که شما دارید. امرزوه در بازار کباب پزهای مختلفی وجود دارد و قیمت آن از ۵۰ هزار تومان آغاز و ممکن است تا ۱۰ میلیون تومان نیز ادامه یابد. با گشتن در بازار و دیدن سایت های مختلف می توانید یک کباب پز مناسب برای خود تهیه نمایید.

اگر جز افرادی هستید که گریل کردن را ترجیح می دهید و اما راه انداختن بساط آن برایتان دشوار می-باشد می توانید گریل برقی را جایگزین نمایید.

راهکارهایی برای تمیز کردن گریل

روش تمیز کردن گریل, اصول تمیز کردن گریل

از راه هایی که می توان از آن برای تمیز کردن دستگاه گریل استفاده کرد نان همبرگر است

ما در دورانی زندگی می‌کنیم که امکانات زیادی در اختیار داریم. می‌توان بسیاری از غذاها  را بدون استفاده از گاز و فقط از طریق گریل کردن آماده کرد. گریل کردن یک روش خوب و دوست داشتنی برای آماده کردن غذا است. اما همیشه معضل تمیز کردن گریل وجود دارد. 

یکی از راه هایی که می توان از آن برای تمیز کردن دستگاه گریل استفاده کرد نان همبرگر است و خیلی ها تصور می کنند که این راه بهترین و سریع ترین روش برای انجام این کار است. اما واضح است که راه های بهتری نیز برای تمیز کردن دستگاه گریل وجود دارد.

می توان از برس های مخصوص این کار استفاده کرد. اما به دلیل پلاستیکی بودن موهای این برس ها این وسیله خیلی مناسب نیست چون باید صبر کنید تا دستگاه گریلتان خنک شود و سپس آن را تمیز کنید در حالی که وقتی دستگاه هنوز گرم است راحت تر می توان تکه های غذای چسبیده به آن را جدا کرد و این حس ایجاد می شود که بعد از خنک شدن آن تکه های غذا همچنان به گریل چسبیده و تمیز کردن آن سخت است.  تعداد دفعاتی که می توان از این برس ها اضافه کرد محدود است چون موهای آن ذوب می‌شود و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

تمیز کردن گریل,نحوه تمیز کردن گریل

ابزار چوبی مخصوص آشپزخانه بین شیارهای گریل را به راحتی زمانی که گریل داغ است تمیز می کند

باتشکر از ایمالز و بیتوته