کتری برقی و چای ساز

آموزش تعمیر کتری برقی و چای ساز


نگهداری و نکات ایمنی

برای تعمیرات چای ساز، شناخت ایراد دستگاه و سرمنشأ ایراد، لازم است. یعنی پیش از شروع این آموزش‌ها باید بتوانید کار عیب یابی چای ساز را به درستی انجام دهید تا درنهایت کار تعمیرات به درستی صورت پذیرد. در این بخش از مقاله آموزش تعمیرات چای ساز، به تعدادی از مشکلات متداول این دستگاه اشاره شده است. در صورتی که با هر یک از این مشکلات مواجه هستید، با آموزش‌های ارائه‌شده در این بخش می‌توانید ایراد دستگاه را تشخیص دهید.

چرا چای ساز پس از جوش آمدن آب خاموش نمی‌شود؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

عملکرد چای ساز به این صورت است که باید پس از جوش آمدن آب، به‌طور اتومات خاموش شود. در صورتی که دستگاه شما این عملکرد را ندارد، برای عیب یابی چای ساز باید بخش‌هایی مانند سنسور دما یا ترموستات را موردبررسی قرار دهید. اگر سنسور دما نتواند دمای آب را به درستی تشخیص دهد، قطعاً نمی‌تواند دستگاه را در زمان جوش آمدن به‌طور اتومات خاموش کند.

چرا لامپ المنت چای ساز روشن است اما چای سرد است؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

کار المنت گرم نگهدارنده، تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی به منظور گرم نگه‌داشتن چای داخل دستگاه است. گاهی اوقات المنت گرم نگهدارنده می‌سوزد. در این صورت المنت در هنگام روشن کردن دستگاه اصلاً قرمز نمی‌شود. اما گاهی اوقات ممکن است سیم المنت قطع شده باشد. در این صورت المنت نسوخته است. چراغ آن روشن می‌شود اما گرما نمی‌دهد. برای حل این مشکل باید تمام پایانه‌ها و اتصالات المنت را بررسی کنید و در صورت لزوم این بخش یا هر یک از اتصالات آن را تعویض کنید.

چرا پیش از جوشیدن آب، چای ساز خاموش می‌شود؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

برای عیب یابی چای ساز که پیش از جوشیدن آب خاموش می‌شود، باید سنسور دمای آن را بررسی کرد. همان‌طور که در بخش‌های قبل نیز گفته شد، سنسور دما، دمای آب را تشخیص داده و به‌طور اتومات دستگاه را خاموش و روشن می‌کند. حال اگر سنسور دما خراب باشد، ممکن است دمای آب را درست تشخیص ندهد و آن را پیش از جوشیدن خاموش کند.

البته دلایل دیگری نیز می‌توان برای بروز این مشکل بیان کرد. مثلاً اگر فشار برق ضعیف باشد، ممکن است موتور دستگاه ضعیف کار کند و دستگاه را خاموش شود. همچنین ممکن است در کتری به خوبی بسته نشده باشد یا لوله بخار دستگاه مسدود باشد.

چرا چای ساز روشن نمی‌شود؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

گاهی اوقات ممکن است، دستگاه خود را به برق متصل کنید، اما متوجه شوید که دستگاه شما روشن نمی‌شود. دلایل زیادی ممکن است، باعث ایجاد چنین مشکلی شوند. ما در این بخش از مقاله آموزش تعمیرات چای ساز، تمامی دلایلی که می‌تواند عامل ایجاد این مشکل باشد را موردبررسی قرار داده‌ایم.

ابتدا پریزی که دوشاخه دستگاه به آن متصل است را از نظر رسانایی بررسی کنید. برای این کار می‌توانید از یک اهم‌متر استفاده کنید. در صورتی که ابزاری در دسترس ندارید، وسیله دیگری را به پریز وصل کنید تا ببینید روشن می‌شود یا نه.

در صورتی که مشکل از پریز نبود، دوشاخه و کابل دستگاه را بررسی کنید. وجود هرگونه پارگی و آسیب ممکن است چنین مشکلی را ایجاد کند.

در مرحله سوم کلید روشن/ خاموش دستگاه را بررسی کنید. تمامی اتصالات و پایانه‌های آن کلید را چک کنید و از متصل بودن آن اطمینان حاصل کنید.

ممکن است کتری و قوری به درستی در جای خود قرار نگرفته باشند. عملکرد برخی چای ساز ها به این صورت است که اگر کتری و قوری به‌طور صحیح در جای خود قرار نگیرند دستگاه شروع به کار نمی‌کند.

درنهایت برای عیب یابی چای ساز، باید به سراغ برد الکترونیکی دستگاه بروید. بروز اشکال در این برد که یکی از قسمت‌های اصلی دستگاه است نیز ممکن است عامل روشن نشدن آن باشد. بهتر است تعمیرات مربوط به برد الکترونیکی دستگاه توسط یک متخصص انجام شود.

چرا در هنگام استفاده از چای ساز، یک ‌لایه چربی مانند، روی چای ایجاد می‌شود؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

در این مورد نیازی به عیب یابی چای ساز نیست. بلکه مشکل از آبی است که برای دم کردن چای از آن استفاده می‌کنید. معمولاً آب شهری دارای املاحی است که موجب مشاهده یک لایه چربی بر روی چای می‌شود.

چرا در هنگام استفاده از چای ساز فیوز برق منزل می‌پرد؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

اگر با روشن کردن چای ساز فیوز برق منزل می‌پرد، هر چه سریع‌تر باید برای عیب یابی چای ساز و حل مشکل آن اقدام کرد، چراکه در این صورت نه‌تنها نمی‌توان از چای ساز استفاده کرد بلکه سایر لوازم برقی منزل نیز در معرض خطر قرار می‌گیرند. این مشکل ممکن است به علت اتصال کوتاه یکی از اجزای داخلی دستگاه صورت گرفته باشد. همچنین ممکن است فاز و نول برق ساختمان دچار اتصال کوتاه شود و این مشکل را ایجاد کند.

چرا چای ساز داغ نمی‌شود؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

عملکرد چای ساز به این صورت است که انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند. بنابراین برای اینکه آب جوش بیاید، دستگاه باید داغ شود. عامل ایجاد حرارت در این دستگاه‌ها المنت حرارتی است. اگر دستگاه شما داغ نمی‌شود برای عیب یابی چای ساز، المنت حرارتی و اتصالات مربوط به آن را بررسی کنید.

چرا دکمه‌های چای ساز عمل نمی‌کنند؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

درست است که این وسیله برای ارتباط با آب طراحی ‌شده است اما اگر بخارات آب به مدار دستگاه برسد. مسلماً عملکرد آن را با اختلال مواجه می‌کند. گرم شدن بیش از حد دستگاه نیز می‌تواند به آن صدمه وارد کند و مشکلاتی از این دست را برای دستگاه ایجاد کند.

چرا کتری برقی جرم می‌بندد؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

همان‌طور که در بخش‌های قبل گفته شد، علت ایجاد یک لایه چربی روی لیوان چای شما، املاح موجود در آب است. این لایه چربی به‌این‌علت ایجاد می‌شود که کتری برقی شما رسوب ندارد، به همین علت املاح موجود در آب همگی وارد چای می‌شوند. برخلاف تصور همه، نه‌تنها رسوب کردن آهک در کتری و چای ساز بد نیست، بلکه باعث می‌شود در هر بار جوشیدن آب، املاح آن به صورت لایه‌ای روی رسوبات موجود در کتری باقی بماند و از ورود آن به بدن جلوگیری کند. اما اگر می‌خواهید کتری چای ساز شما تمیز شود و صیقل پیدا کند می‌توانید از یک لیوان آب‌لیمو یا سرکه استفاده کنید. این مواد را با آب اندکی رقیق کنید و داخل کتری بریزید و اجازه دهید بجوشد. اسیدی بودن این مواد باعث می‌شود، رسوبات از دیواره‌های کتری جدا شوند.

روش نگهداری از چای ساز

همان‌طور که می‌دانید بخش زیادی از مشکلات و معایب ایجادشده برای کتری برقی، به طریقه استفاده از آن برمی‌گردد. به‌گونه‌ای که اگر این وسیله به‌طور صحیح مورداستفاده قرار بگیرد، دیگر احتیاجی به آموزش تعمیرات چای ساز نیست. در این بخش تعدادی توصیه در اختیار خوانندگان قرار می‌دهیم. با رعایت این موارد در طی سال‌های استفاده از چای ساز می‌توانید، احتمال خرابی آن را تا حد زیادی کاهش دهید.

  • هرچند وقت یک‌بار المنت چای ساز را رسوب زدایی کنید.
  • برای استفاده از چای ساز از آب تصفیه‌شده درون آن استفاده کنید. این کار باعث حفظ سلامت فردی و همچنین افزایش ماندگاری دستگاه خواهد شد.
  • چای ساز را در نزدیکی اجاق‌گاز قرار ندهید.
  • در مواقع تمیز کردن چای ساز دقت داشته باشید تا آب به داخل دستگاه نفوذ نکند.

نتیجه گیری از آموزش تعمیر و عیب یابی چای ساز

آموزش تعمیرات چای ساز می‌تواند تا حد زیادی شما را در عیب یابی دستگاه راهنمایی کند. اما برای تعمیر هر دستگاهی نیاز است که به متخصص مخصوص آن مراجعه شود. این کار باعث می‌شود تعمیرات به صورت اصولی‌تر بر روی دستگاه شما انجام شوند. درنتیجه عمر دستگاه پس از تعمیر کاهش نمی‌یابد و شما می‌توانید از دستگاه تعمیری خود به‌اندازه یک دستگاه تازه‌نفس استفاده کنید. به ویژه تعمیر دستگاهی مانند چای ساز حتماً باید توسط یک متخصص انجام شود. چرا که این دستگاه در منازل ما ایرانیان در طول روز چندین مرتبه مورداستفاده قرار می‌گیرد. پس باید به‌گونه‌ای تعمیر شود که نیاز ما را پاسخگو باشد.

برای خرید قطعات کتری برقی و چای ساز اینجا کلیک کنید