آموزش سرویس ، نگهداری و تعمیرات کولر آبی

استفاده از کولر آبی هوایی، برای مناطقی که دارای آب و هوای گرم و خشک در تابستان باشند مناسب بوده ولی برای مناطقی که دارای هوای گرم و مرطوب (دارای رطوبت بالای ۴۰ درصد) می باشند توصیه نمی شود.

 

ضرورت آماده سازی کولر آبی

همانطور که در فصل پاییز و با سردی هوا، وسایل گرمایشی مانند بخاری، پکیج و … راه اندازی می‌شود. با شروع فصل بهار نیز اقدامات لازم برای سرویس و راه‌اندازی تجهیزات سرمایشی، انجام می‌شود.

اما برای آماده‌سازی کولرهای آبی در فصل بهار و تابستان، باید چه کارهایی انجام داده تا از کارکرد درست دستگاه مطمئن شوید؟ هر کدام از لوازمی که در خانه داریم با کار کردن متوالی و گذشت زمان فرسوده می‌شود و عملکرد آن کند خواهد شد.

پس برای افزایش عمر مفید تمامی دستگاه‌های برقی، باید آن‌ها را قبل از استفاده آماده و به صورت دوره‌ای سرویس کنید. کولر آبی از جمله لوازمی است که باید به سرویس کردن آن اهمیت داده شود.

این امر هم باعث عملکرد بهتر و خنک‌تر شدن باد کولر می‌شود و هم موجب صرفه‌جویی در مصرف آب و برق خواهد شد. برای طول عمر بیشتر کولر آبی باید جمع کردن کولر آبی در پایان تابستان و نگهداری کولر آبی در زمستان را در برنامه خود قرار دهید.

بهترین زمان آماده سازی انواع کولر آبی برای استفاده مجدد

بهترین زمان برای آماده کردن کولر آبی، ابتدای فصل بهار است. قبل از آمدن موج شدید گرما باید به سراغ کولر بروید تا در صورتی که به هر دلیلی مشکلات فنی برای کولر پیش آمده باشد آن را برطرف کنید. بعد از این کار بهتر است هر دو هفته یکبار کولر را کنترل کنید.

این کنترل دوهفته‌ای فقط در حد یک نگاه اجمالی است، زیرا ممکن است تسمه کولر به هر دلیلی دچار پارگی شود که آسیب جدی به دینام وارد می‌کند. برای روغن کاری همان مدت ۳ ماه یکبار کافی خواهد بود.

 

سرویس کامل کولر آبی شامل چه مواردی می‌شود؟

 • تنظیم شناور کولر آبی، جهت کنترل آب ورودی به کفی کولر
 • کنترل پمپ آب و سیستم انتقال آب به پوشال‌ها
 • بررسی فن و در صورت نیاز تعویض تسمه کولر
 • روغن کاری یاتاقان کولر آبی
 • بررسی و روغن کاری دینام کولر
 • از بین بردن رسوبات کولر آبی
 • بررسی جعبه تقسیم برق کولر
 • شستشوی مخزن حلزونی
 • تنظیم تسمه کولر آبی
 • تعویض پوشال کولر
 • شستشوی بدنه کولر
 • راه اندازی کولر آبی

 

مراحل آماده سازی کولر آبی

قبل از اینکه برای سرویس کردن کولر به پشت بام بروید، دریچه‌‎ها را باز کنید و یک دستمال مرطوب جلوی دریچه‌ها قرار دهید تا در صورت روشن کردن کولر، خاک و گردوغبار در خانه پخش نشود.

کولر باید در بهترین وضعیت قرار گیرد و تراز باشد. با این وجود شناور به درستی عمل می‌کند و مشکلی برای پمپ و دینام بوجود نخواهد آمد.

۱- کولر را خاموش کنید

قبل از هر کاری باید از خاموش بودن کولر مطمئن شوید. کلیدهای روشن و خاموش را بررسی کنید و اگر کولر با دوشاخه به پریز برق وصل می‌شود، آن را قطع کنید.

ابتدا بدنه‌ی کولر را با پشت دست و یا فازمتر کنترل کنید که تا برق نداشته باشد.

۲- پره‌های کولر را باز کرده و پوشال را تعویض کنید

تمام پره‌های ورودی هوا را از بدنه اصلی جدا کنید. در صورتی که پوشال‌ها فرسوده باشند، باید به فکر تعویض آن‌ها باشید. بهترین مکان برای رشد باکتری و قارچ، پوشال‌ها هستند.

به دلیل رطوبت این بخش‌ها باکتری و قارچ به سرعت رشد خواهند کرد. پوشال تمیز و جدید هم تاثیر بسیار زیادی روی خنک‌تر شدن باد کولر دارد. تمام پوشال‌ها را از پره‌ها باز کنید و بدنه‌ی پره‌ها را با فرچه تمیز کنید تا تمامی رسوب چسبیده به آن‌ها جدا شوند.

پوشال‌های جدید را ابتدا خیس کرده و روی پره‌ها قرار دهید و شبکه‌های سیمی را به آن ببندید. در هنگام خرید پوشال به ابعاد کولر و سایز پوشال توجه کنید که انتخاب درستی داشته باشید.

خاطر نشان می‌کنیم که از هر پوشال بیش از دو سال استفاده نکنید. در صورتی که سال دوم الزامی برای تعویض پوشال نبود، باید در هنگام سرویس دستگاه پوشال‌ها را بشویید.

۳- شست‌وشوی کولر

تمام ستون‌های کولر و کفی آن را با استفاده از یک فرچه تمیز کرده و رسوب‌های روی بدنه را پاک کنید. خروجی کفی کولر را باز کنید تا آب کثیف از آن خارج شود.

توری زیر پمپ آب کولر هم باید تمیز و رسوب‌گیری شود تا آب بدون هیچ مانعی وارد پمپ شده و به تمام بخش‌های کولر انتقال یابد.

تمام قسمت‌های کثیف کولر را بشویید و در نهایت تمام پیچ‌هایی که در مقابل چشمتان است را با پیچ گوشتی سفت کنید. بعد از شستشوی کامل کولر، درپوش کفی را ببندید و کولر را از آب پر کنید و کنترل کنید که آبی از کولر چکه نمی‌کند.

۴- شست ‌وشوی مخزن حلزونی

در صورت وزش باد و وجود گردوغبار در هوا، داخل قطعات کولر از این گردوغبار و ذرات پر می‌شود و با روشن کردن کولر این ذرات به سمت کانال هدایت شده و در فضای خانه پخش خواهند شد.

یکی از قسمت‌هایی که باید در هنگام آماده کردن کولر تمیز کنید داخل مخزن حلزونی است. اگر مخزن حلزونی تمیز نشود، با چرخش پروانه گردوغبار را به داخل خانه انتقال می‌دهد.

البته تمام مخزن‌های حلزونی امکان شسته شدن ندارند. بلکه آن‌ دسته حلزونی‌هایی که دارای حفره‌ای برای خروجی آب هستند را می‌توانید بشویید.

۵- روغن کاری دینام کولرآبی

دینام کولر هم فرآیند گردش هوا را انجام می‌دهد. دینام هم مانند پمپ باید کاملا گردگیری و تمیز شود. بعد از تمیز کردن دینام، آن را به خوبی روغن‌کاری کرده و اتصالات کابل‌ها را بررسی کنید.

۶- جعبه تقسیم برق

جعبه تقسیم برق کولر که در زیر سقف قرار دارد را باید بررسی کنید. این قسمت نباید آسیب دیده و سیم‌ها دچار فرسودگی شوند. پس قبل از روشن کردن کولر، از سالم بودن این بخش مطمئن شوید.

۷- فن و تسمه کولر

بعد از پمپ به سراغ فن و تسمه بروید. آن را با دست بچرخانید و مطمئن شوید که مانعی برای چرخیدن آن وجود ندارد. تسمه را هم با دست کنترل کنید که فرسوده نبوده و تمام سطح آن سالم و بدون پارگی باشد.

در صورتی که کوچک‌ترین مشکلی در تسمه مشاهده کردید باید آن را تعویض کنید زیرا عملکرد فن و پمپ را دچار مشکل می‌کند. فن کولر را هم تمیز و رسوب‌زدایی کرده و در صورت نیاز روغن‌کاری کنید.

۸- بررسی پمپ آب

بخش بسیار مهم در کولرها پمپ آب است که باید در نگهداری از آن‌ دقت کنید. همانطور که می‌دانید، پمپ کولر فرآیند گردش آب را انجام می‌دهد. بهتر است تمام قسمت‌های پمپ آب که شامل ورودی آب پمپ، شلنگ انتقال و سبد می‌شود را کامل تمیز کنید.

 

 

۹- روغن‌کاری یاتاقان‌ها

یاتاقان‌های کولر در دوسر محور مرکزی فن قرار دارند. در صورت شل و یا خشک شدن یاتاقان‌ها، هم عملکرد پروانه دچار مشکل می‌شود و هم صدایی ناهنجار به گوش می‌رسد.

ابتدا یاتاقان‌ها را تمیز کنید، سپس آن را محکم کرده و در پایان روغن‌کاری کنید. اگر یاتاقان دچار مشکل شده است می توانید با خواندن مقاله نحوه تعویض یاتاقان مشکل آن را برطرف کنید.

۱۰-سیستم توزیع آب در کولر

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در کولر، سیستم توزیع آب یا ناودانی پنجره‌های کولر است که موجب خیس شدن پوشال‌ها می‌شود. پس باید مطمئن شوید که هیچ مانعی موجب مسدود شدن لوله‌های توزیع آب نشده است.

بهترین کار استفاده از یک فنر نازک است که آن را داخل لوله‌ها فرو کنید که اگر رسوبی در آن‌ها وجود دارد، برطرف شود. شلنگ انتقال آب از پمپ هم باید کامل رسوب‌گیری شود.

۱۱- تنظیم شناور کولر

شناور در کولر میزان آب ورودی به کفی را کنترل می‌کند. در صورتی که شناور تنظیم نباشد، یا بیش از حد آب وارد کولر می‌شود، که نتیجه‌ی آن سرریز شدن آب است و یا کمتر از استاندارد تشتک، آب داخل آن جمع می‌شود که به پمپ آب فشار آورده و پوشال‌ها به حد کافی خیس نمی‌شوند. همچنین خراب بودن شناور یکی از ۱۷ مشکل رایج کولر آبی است که موجب مصرف بیش از حد آب می‌شود.

بعد از پر شدن کفی از عملکرد درست شناور مطمئن شوید. توجه کنید که شناور به موقع آب را قطع و یا وصل می‌کند.

اگر شناور به خوبی عمل نکرد، باید آن را تعویض کنید. تراز بودن کولر به عملکرد درست شناور خیلی کمک می‌کند.

۱۲- بررسی برزنت کولر

برزنت کولر که از دهانه کولر به کانال‌ها متصل است، وظیفه هدایت باد را به داخل کانال‌ها برعهده دارد. این برزنت باید همیشه سالم و فاقد پارگی باشد.

در صورت پارگی برزنت، تمام فعالیت کولر بی فایده است و بادی که برای خنک شدن خانه تولید می‌شود، از حفره‌های روی برزنت خارج خواهد شد. در این صورت باید تعویض برزنت کولر آبی را در برنامه خود قرار دهید.

در این شرایط هم انرژی برق و آب هدر می‌رود، هم عمر کولر کاسته می‌شود. پس قبل از روشن کردن کولر از سالم بودن بست‌ها و برزنت مطمئن شوید.

۱۳- برپایی سایه‌بان برای کولر

بیشتر کولرهای آبی روی پشت بام‌ها قرار دارند و این بدان معناست که نور مستقیم آفتاب به آن‌ها می‌تابد.

بنابراین برای اینکه نور آفتاب موجب تبخیر بیش از حد و گرم آب و درنهایت گرم شدن باد کولر نشود، باید از سایه‌بان استفاده کنید.

سایه‌بان‌های کولر را از جنس پلاستیک مقاوم و به شکلی می‌سازند که تمام سطح کولر را بپوشاند.

سایه‌بان‌های کولر در دو نوع سنتی و مدرن ساخته می‌شوند. مدل‌های سنتی دارای یک چهارچوب هستند که در طرفین کولر قرار می‌گیرد.

سایه‌بان‌های مدرن هم دارای پایه‌هایی هستند که روی کولر قرار می‌گیرد و به نسبت فضای کمتری اشغال می‌کنند.

البته امروزه نوع مدرن طرف‌داران بیشتری دارد. ناگفته نماند که استفاده از چادر برای کولر پیشنهاد نمی‌شود.

دیده شده که عده‌ای یک چادر ضخیم برزنتی را روی کولر انداخته و انتظار دارند که این چادر، نقش سایبان را داشته باشد.

اما این یک تصور غلط است. این چادر فقط موجب خفه شدن کولر شده و مانع از تهویه درست هوا می‌شود.

هرچه فاصله سایبان از کولر آبی بیشتر باشد، درنتیجه هوای بیشتری در اطراف جریان داشته و بد کولر خنک‌تر خواهد شد.

راه اندازی مجدد کولر آبی

بعد از بررسی تمام اتصالات، رسوب‌زدایی و شستشوی کولر، باید کنترل کنید که تمام قسمت‌هایی که نیاز به روغن‌کاری دارند را روغن بزنید.

در صورتی که رنگ قسمت‌هایی از بدنه کولر پریده باشد، باید آن را ترمیم کنید و با رنگ این سطوح را بپوشانید. زیرا همین پریدگی رنگ هم موجب زنگ‌زدگی بدنه خواهد شد.

بعد انجام تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، صبر کنید تا کولر آبگیری کند. بعد از اینکه تشتک کولر پر شد، پمپ آن را روشن کنید.

تمامی قسمت‌های کولر را بررسی کنید تا آب به‌خوبی به پره‌ها منتقل شود. لوله انتقال آب را بررسی کنید که نشتی نداشته و آب را بدون مشکل منتقل کند.

شناور را هم کنترل کنید تا ورود آب را به داخل کفی، به موقع قطع و وصل کند.

پوشال‌های روی دریچه را کامل خیس کنید و دریچه‌ها را ببندید.

کنترل کنید که آب به‌خوبی روی دریچه‌ها پخش می‌شود یا نه. در صورتی که آب تمام سطح دریچه را پوشش نداد، دریچه را باز کرده و پوشال‌ها را کمی جابه‌جا کنید.

برای اینکه مانع از ایجاد رسوب در کولر شوید، محصولاتی با عنوان رسوب‌گیر در بازار عرضه می‌شوند که ظاهری شبیه توپک و یا قرص دارند.

این محصولات را داخل تشتک کولر قرار دهید و خواهید دید فرآیند ایجاد رسوب در کولر به شکل چشک‌گیری کاهش می‌یابد.

حال کولر را روشن کنید. خواهید دید که کولر به‌خوبی کار می‌کند و باد خنکی از آن خارج می‌شود.

تمام مراحلی که در این بحث ذکر شد، برای راه اندازی کولر به شما کمک می‌کند.

حال اگر قادر به آماده سازی و راه اندازی کولر نبودید، می‌توانید از کارشناس متخصص در این زمینه کمک بخواهید.

همچنین پس بررسی کولر تان متوجه خرابی آن شدید می توانید بصورت آنلاین متخصص مورد نظر را برای سرویس کولر آبی خود ثبت کنید.

موارد ایمنی در زمان آماده سازی کولر

۱- برای راه اندازی مجدد و یا حتی تعمیر کولر آبی ابتدا آن را خاموش کنید.

در صورتی که کولر با کابل و دوشاخه به برق متصل می‌شود، دوشاخه را از برق بکشید. تحت هیچ شرایطی اقدام به باز کردن کولر روشن نکنید.

۲- بدنه کولر را با کف دست لمس نکنید. برای شروع کار، با پشت دستتان بدنه کولر را لمس کنید تا از عدم وجود جریان برق مطمئن شوید.

ون زده‌ی پوشال از پره‌های کولر را مرتب کنید.

این رشته‌ها را یا کوتاه کنید و یا به داخل فشار دهید. زیرا در صورت بیرون زدگی رشته‌ها، آب از داخل کولر به بیرون نشت می‌کند و این خود یکی از دلایل برق گرفتگی است.

۷- در آخر مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توان بیان کرد این است که توصیه می‌شود خودتان اقدام به تعمیر، آماده سازی و راه اندازی کولر نکنید، این کار را به تعمیرکار متخصص در این زمینه بسپارید. زیرا این کار نیاز به مهارت، دقت و تخصص دارد.

 

جهت انتخاب محل نصب کولر آبی نکات زیر را رعایت نمائید:

  1. سعی کنید محلی که جهت نصب کولر آبی در نظر می گیرید سایه باشد و یا در ساعات کمتری از روز  زیر تابش مستقیم نور آفتاب باشد.
  2. ترجیحاً  کولر آبی را نزدیک دیوارها یا ستون ها نصب کنید تا لرزش کمتری داشته باشد.
  3. برای بالا نگه داشتن کولر از یک چهارپایه ساخته شده از نبشی ۲٫۵ یا ۳ با ارتفاع حدوداً ۳۰ سانتیمتری استفاده نمایید.
  4. کولر آبی را با فاصله زیاد از دودکش ها و هواکش ها و لوله های ونت فاضلاب قرار دهید تا امکان مکش هوای خروجی و بوهای نامطبوع به داخل کولر به حداقل برسد.
  5. بمنظور جلوگیری از اتلاف انرژی و  لرزش کولر آبی در محل اتصال کولر به کانال ها باید از برزنت استفاده شود.

 

جهت استفاده بهینه  از کولر آبی ، هنگام راه اندازی آن در ابتدای فصل گرما نکات زیر را رعایت فرمائید:

   1. باید پوشال های کولر آبی را هرساله در ابتدای فصل گرما و اوج استفاده از آن تعویض نمایید، اما اگر به هر دلیلی نتوانستید پوشال های کولر آبی  را تعویض کنید

   2. بهترین راه برای خلاص شدن از باکتری های رشد کرده در پوشال ها این است که محلولی شامل ۱۰ درصد پرکلرین (که یک ماده ضد عفونی کننده است که در بازار با درصد ۶۰ یا ۷۰ درصد بفروش می رسد و بیشتر برای ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرد) و ۹۰ درصد آب درست کنید و در کف کولر بریزید تا با روشن کردن واتر پمپ این محلول کاملاً روی پوشال ها را بپوشاند و پوشالها را از وجود انواع قارچ ها و باکتری ها و … تمیز نماید.

   3. اگر کولر آبی شما از نوع تسمه دار است سعی کنید هرساله با شروع فصل گرما نسبت به بررسی سلامت تسمه آن نیز اقدام نمائید تا در فصل گرما با مشکل پاره شدن تسمه مواجه نشوید.

   4. همچنین دقت داشته باشید تسمه و فلکه های (پولی ) موتور و فن هوادهی باید در یک امتداد باشند تا موجب لنگی وساییدگی تسمه و لرزش موتور کولر آبی  نشود. در صورت وجود ساییدگی وبریدگی تسمه آن را تعویض کنید.

   5.  کف کولر را با آب شست وشو دهید تا کاملاً تمیز شود و در صورت زنگ زدگی نسبت به ترمیم آن اقدام نمائید. ( البته بهتر است هرساله با شروع فصل سرما و از کار انداختن کولر آبی ، آب باقی مانده در کولر را خالی نموده و محل های زنگ زده را ضد زنگ زده ورنگ کاری نماییم.)

   6. تجهیزات داخلی از جمله یاتاقان ، فن هوادهی سانتریفیوژ و… کولر آبی را یکبار بوسیله آب شست و شو دهید و پس از خشک شدن آن را روغن کاری نمائید و از روان کار کردن این قطعات اطمینان حاصل نمائید.

   7.  به دلیل وجود املاح فراوان در آب های لوله کشی ، بدنه کولر آبی و بخصوص پمپ های آب کولر آبی بشدت رسوب می گیرند و ممکن است بعد از گذشت یک فصل درست کار نکنند و احتیاج به تمیز شدن و یا در بعضی مواقع تعویض دارند در این صورت آن ها را از جای خود خارج کرده و رسوب اطراف پروانه ها را تمیز کنید همچنین صافی آن را تمیز کرده ودر جای خود قرار دهید.

   8. هنگام روشن کردن کولر ابتدا به مدت ده دقیقه پمپ آب را روشن کرده تا پوشال ها کاملاً خیس شوند همچنین قبل از روشن کردن موتور کولر آبی هر سال در ابتدای فصل گرما پارچه بزرگی را خیس نموده و همزمان جلوی همه دریچه ها گرفته تا ذرات زنگ و گرد و خاک داخل کانال ها  را به خود گرفته و هوای داخل را کثیف نکند.

   9.  در پایان فصل گرما آب موجود در کف کولر آبی  را خالی کرده و روی کولر را با برزنت یا پلاستیک بپوشانید. و شیر فلکه آب ورودی به کولر آبی را ببندید.

 

تعمیر مشکلات و عیب یابی کولر آبی

چرا کلید کولر را که می زنید کولر روشن نمی شود و پمپ آب هم کار نمی کند؟

احتمالا فیوز برق قطع است. برای اطمینان از این موضوع باید فیوزها را توسط فازمتر بررسی کنید.

اگر فیوز خراب باشد فاز به آن می رسد ولی با فشار دادن اهرم فاز قطع می شود. این مسئله نشان می دهد که فیوز باید تعویض شود. با تعویض فیوز مشکل حل خواهد شد.

دلیل دیگر این است که احتمال دارد در سیم فاز و یا نول قطعی داشته باشید.

در این حالت فیوز سالم است و در پریز کولر هم احتمالا برق وجود دارد و مشکل نرسیدن برق به ترمینال کولر است. در این حالت سیم کشی مشکل دارد و قطع شده که باید محل قطعی را پیدا کرد تا رفع عیب شود و یا لازم است کلاً سیم عوض شود.

اما اگر در پریز هم برق نبود باید بررسی کنید که مشکل از کجای برق ساختمان است. این کار را به کارشناس برق واگذار کنید.

 

چرا با اینکه کولر روشن می شود و موتور کار می کند ولی باد داغ می زند

اغلب این عیب به دلیل این است که کولر آبی کم آب شده است. باید عیب را از خود تشتک کولر پیدا کنید. دریچه کولر را بردارید، اگر آب وارد تشتک کولر آبی نمی شود که باید دید مشکل کار از کجاست.

در این صورت ممکن است گرفتگی از شناور باشد و یا والو خراب است و یا حتی آب به طبقه بالا در محل کولر آبی نمی رسد. هر یک از این موضوعات باید بر طرف شود تا مشکل حل شود.

برای این منظور اگر شناور رسوب گرفته باید با استفاده از سرکه رسوب زدایی شود و دوباره نصب شود و یا تعویض شود.

اگر لوله رابط آب گرفته بهتر است تعویض شود و اگر آب در مسیر نیست و به کولر آب نمی رسد باید با نصب پمپ آب خانگی و یا بواسطه نصب منبع ذخیره آب در پشت بام مشکل را حل کنید.

اما اگر آب در تشتک هست مشکل از آب پخش کن های کولر و یا پمپ آب است و یا شیلنگ های رابط سوراخ شده اند.

اگر عیب از پاره شدن و یا سوراخ شدن شیلنگ آب پخش کن پوشال ها باشد باید شیلنگ تعویض شود و یا اگر رسوب گرفته باید رسوب زدایی شود.

اما اگر پمپ آب کولر کار نمی کند باید عیب را بررسی کنید.

چرا که ممکن است موتور پمپ نیم سوز شده باشد و یا هرزگرد پروانه کار نکند. برخی مواقع هم ممکن است که برق پمپ قطع شده باشد.

برای اطمینان از اینکه پمپ سوخته باید با دو سر سیم مطمئن که برق دارد پمپ امتحان شود. اگر سوخته بود بهتر است تعویض شود اما اگر نسوخته بود باید ایراد برقی پمپ شناسایی و بر طرف شود.

اما نکته مهم در این قسمت این است که نباید روغن کاری پمپ آب را بعد از تعمیر و قبل از نصب دوباره آن بر روی بدنه کولر آبی فراموش کرد، زیرا خشک کار کردن پمپ آب سبب بروز مشکلات بیشتر در آن می شود.

 

چرا با اینکه موتور کولر کار می کند و پمپ هم آب رسانی می کند و آب هم به اندازه کافی هست ولی کیفیت باد خنک کم است

شل و یا سفت بودن تسمه پروانه : 

دلایل متنوعی می توانند این مشکل را به وجود بیاورند ولی یکی از اصلی ترین این دلیل ها شل و یا سفت بودن تسمه پروانه است.

تسمه پروانه اگر شل باشد به خوبی موتور نمی تواند پروانه را حرکت دهد و اگر تسمه پروانه سفت باشد به موتور فشار خواهد آمد و دور موتور مناسب نخواهد بود.

باید با دست تسمه پروانه را فشار دهید. تسمه نه زیاد سفت باشد و نه شل. اگر شل یا سفت بود باید برای اینکه تسمه را بتوانید تنظیم کنید پایه الکتروموتور را شل کنید و موتور را به آرامی به سمت موافق حرکت دهید.

یعنی به سمتی که تسمه سفت و یا شل شود. کارشناسان اعتقاد دارند بهترین حالت تسمه این است که وقتی در نزدیکی پولی کوچک تسمه را با انگشت فشار می دهید باید تسمه تا یک بند انگشت به هم نزدیک شود.

حالت دیگر این است که وقتی کولر را خاموش کردید فورا پروانه نایستد و حدود ۵ تا ۶ دور حداقل بچرخد و بعداً توقف کند.

 

ایراد در برزنت کولر :

دلیلی دیگر این موضوع می تواند به دلیل پاره شدن و یا باز شدن پارچه برزنتی باشد. در این حالت هم باید پارچه برزنتی اگر خراب است تعویض شود.

 

نیم سوز شدن موتور کولر : 

دلیل سوم که احتمال آن هم زیاد است نیم سوز شدن موتور کولر است. بخصوص اگر زمان زیادی باشد که از عمر موتور کولر می گذرد این احتمال وجود دارد.

برای اطمینان از این موضوع با یک آمپرمتر جریان موتور را باید اندازه گیری کنید و با جریان روی موتور بررسی کنید.

در حالت نیم سوز شدن موتور جریان نشان داده شده توسط آمپرمتر چندین برابر اندازه درج قید شده بر روی موتور است و موتور هم خیلی زود داغ می کند.

این مشکل را تنها باید با تعویض سیم پیچی موتور بر طرف کرد. موتور را باز کنید و برای تعمیر نزد متخصصین ببرید و پس از تعمیر دوباره نصب کنید

 

کیفیت بد پوشال ها :

دلیل چهارم کیفیت بد خنک کنندگی کولر کیفیت بد پوشال ها می باشد.

احتمال دارد پوشال نازک باشد و یا پوسیده و ریخته است و یا از قسمتی باز است. این موضوع باعث می شود که جریان هوا راحت از کولر خارج شود و یا وارد کولر شود.

همچنین لازم بذکر است پوسیده و قدیمی بودن پوشال ها نیز یکی از دلایل وجود بوی بد در کولر آبی است که راه حل این موضوع هم تعویض پوشال است.

 

چرا موتور فن کولر آبی روشن نمی شود

قاعدتا اولین کار بررسی این است که برق به موتور می رسد یا خیر.

ممکن است سیم فاز در کلید کولر قطع شده باشد و یا نول از اتصال خارج شده باشد. که در این صورت سیم پیچی برق موتور باید ترمیم شود.

اما اگر کلید HI و COM را زدید و برق ۲۲۰ ولت در کلید وجود داشت مشکل از موتور کولر است که باید بررسی شود. موتور یا سوخته است و یا قطعی دارد.

اما اگر مشکل از کلید کولر بود شما می توانیدکلید جدید را جایگزین کلید قبلی کنید.

در صورتی که مشکل روشن نشدن موتور فن به دلیل خرابی و سوختگی موتور باشد، بهتر است این کار را به متخصص تعمیر موتور واگذار کنید.

 

چرا موتور کولر آبی صدایی می کند ولی روشن نمی شود

این صدا که اغلب صدایی هوم مانند است نشان می دهد که سیم پیچ راه انداز موتور سوخته است و یا به کلید گریز از مرکز وصل نشده است.

اما دلایلی همچون سفت بودن بیش از اندازه تسمه پروانه و یا در یک راستا نبودن پولی ها هم می تواند از جمله این دلایلی باشد و همانطور که در مقاله تعویض پولی کولر آبی گفتیم تراز بودن پولی در کولر آبی نقش به سزایی در نحوه کار پروانه کولر آبی و نهایتاً توزیع باد خنک در ساختمان دارد.

نیم سوز شدن سیم پیچ دور تند موتور و یا در موتورهای خازن دار سوختن خازن هم می تواند دلیل دیگر بروز این مشکل باشد.

 

چرا موتور تنها در دور تند و یا دور کند کار می کند

موتور کولر از نوع موتورهای دو دور است.

این موتورها با یک سیم پیچ راه انداز روشن می شوند و در ابتدا هم سیم پیچ راه انداز و هم سیم پیچ دور تند در مدار هستند.

در این حالت اگر قرار باشد موتور در حالت دور کند کار کند وقتی دور موتور به ۷۵ درصد رسید استارت از مدار خارج و سیم پیچ دور کند وارد مدار می شود.

حال اگر کلید تغییر وضعیت خراب باشد نمی تواند دور تند، دور کند را راه اندازی کند و یا دور تند به سرعت نامی نمی رسد.

البته گاها ممکن است هر یک از این سیم پیچی های دور تند و یا دور کند هم سوخته و یا نیم سوز شده باشند.

در حالت دیگر ممکن است کلید تبدیل خراب باشد. این موضوع به دلیل جوش خوردن کنتاکت های درون کلید کولر است.

برای رفع عیب باید قاب کلید تبدیل را باز کنید و بوسیله اهم متر حرکت اهرم بین کنتاکت ها را بررسی کنید.

در این حالت باید فیوز اصلی قطع باشد.

اگر در حین حرکت در کنتاکت ها جوش خوردگی دیده شد باید آنها را جدا کنید و سمباده بکشید و دوباره نصب کنید. اگر خوب شد که هیچ در غیر اینصورت آن را تعویض کنید.

 

چرا برای اینکه موتور کولر به راه بیافتد باید با دست پولی را بچرخانید

در این حالت هم احتمال دارد که سیم پیچ راه اندازی سوخته باشد، کلید گریز از مرکز خراب باشد، تسمه پروانه سفت باشد، موتور نیم سوز شده باشد، سیم پیچی دور تند نیم سوز شده باشد و یا خازن راه انداز خراب باشد.

در این صورت بهتر است موتور را به نزد متخصص تعمیر موتور ببرید.

 

چرا کولر آبی صدا می کند

دلایلی که می تواند باعث بالا رفتن صدای کولر شود را می توان به موارد زیر دسته بندی کرد:

خراب بودن و یا شل بودن پولی ها
گشاد کردن یاتاقان ها
تاب داشتن فن پروانه
خراب بودن موتور فن
خراب بودن تسمه
تراز نبودن کولر


با یک بررسی ساده می توانید در صورت خرابی تسمه، یاتاقان و یا فن آن را تشخیص دهید و بر طرف کنید.

اگر یاتاقان گشاد کرده باید با استفاده از تعویض بوش ها آن را اصلاح کنید.

اگر پولی ها شل شده باید آنها را سفت کنید و در صورت خرابی تسمه کولر باید آن را تعویض کنید.

اما بر طرف کردن تاب پروانه تنها توسط متخصص تراشکار امکان پذیر است. از طرفی اگر صدا به دلیل خرابی موتور فن باشد، این مشکل به دلیل گیرکردن پروانه خنک کننده با درپوش موتور است و باید گیر مربوطه رفع شود.

موتور فن در حال کار خاموش و دوباره روشن می شود
اگر موتور مرتباً خاموش و روشن می شود نشان دهنده اورلود در راه سیم مشترک موتور می باشد.

معمولا در موتور برخی از کولرها از یک فیوز شیشه ای که جریان نامی خوانده می شود استفاده می کنند تا نقش محافظ در برابر نوسانات برق را داشته باشد. در صورت نوسان برق فیوز برق موتور را قطع می کند.

عواملی مانند نیم سوز شدن سیم پیچ ها، باقی مانده سیم پیچ استارت در مدار، سفتی تسمه پروانه، گریپاژ کردن یاتاقان ها، بسته بودن دریچه هوای کولر، در امتداد هم نبودن پولی ها و یا موضوعات متفرقه مانند جوشکاری و … می تواند این موضع را پدید آورد.

 

چرا آب از کولر سرریز می‌شود

آبریزی از کولر آبی به سه دلیل صورت می گیرد:

  1. گیر کردن شناور در کولر
  2. تنظیم نبودن شناور
  3. آب بندی نبودن شیلنگ پشت کولر که به شناور وصل است.

 

چرا کولر کار می کند و با باد قطرات آب وارد سالن می شود

احتمالا یکی از پخش کننده های آب شیلنگش پاره شده و یا تنظیم نیست و یا عاملی باعث می شود که آب بر روی پره ها بریزد.

 

چرا کولر در هنگام کار لرزش زیادی دارد

اگر اتصالات موتور با پولی و تسمه در یک راستا نباشند لرزش موتور زیاد می شود و کولر هم متعاقبا به لرزش خواهد افتاد. شاید هم کولر تعادل ندارد. مثلا یکی از پایه ها لنگ می زند.

از طرفی ممکن است علت وجود لرزش زیاد در کولر به دلیل شکسته شدن پولی ها، خرابی موتور کولر و یا عدم استفاده از پارچه های برزنتی در نصب کولر آبی باشد.

گاهی هم توربین و یا پروانه شل شده که به دلیل گشاد کردن پایه ها می باشد.

 

چرا شدت باد کولر کم است

جایگاه نصب کولر اگر بد باشد و هوا به خوبی از پوشال ها وارد کولر نشود باعث می شود میزان هوا دهی کولر کم شود.

برخی مواقع هم توربین به دلیل شل و یا سفت بودن پروانه به خوبی نمی چرخد و یا موتور نیم سوز شده و قدرت لازم را ندارد.

اگر هیچ کدام از این موارد نبود احتمال دارد به دلیل پیچ و تاب زیاد در مسیر کانال کولر شکست باد زیاد در مسیر اتفاق می افتد و در این حالت چاره ای ندارید که یا کولر را بزرگتر کنید و یا کانال را عوض کنید.

 

در این مقاله تلاش شد تا راه های عیب یابی و تعمیر کولر آبی به ساده ترین روش توضیح داده شود. ولی با این وجود توصیه می کنیم برای تعمیر کولر آبی خود همیشه از متخصصین کمک بگیرید.