مخلوط کن

آموزش تعمیرات مخلوط کن

فرایند آموزش تعمیرات مخلوط کن دارای مقدمه‌ای است که از آن به عنوان عیب یابی دستگاه یاد می‌شود. البته پیش از هر اقدامی باید با مشکلات متداول مخلوط کن، آشنا شد. تعدادی از معایبی که عموماً برای مخلوط کن به وجود می‌آید در این بخش قید شده است. سپس به بررسی مرحله‌به‌مرحله این ایرادات و عیب یابی مخلوط کن پرداخته‌ایم.

چرا مخلوط کن روشن نمی‌شود؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

مشکل روشن نشدن دستگاه از مشکلاتی است که تقریباً در تمامی لوازم برقی به چشم می‌خورد. این مشکل عموماً با تکیه بر آموزش تعمیرات مخلوط کن، به راحتی و در منزل برطرف می‌شود. چراکه علت به وجود آمدن چنین مشکلی عمدتاً اتصالات برقی و … است. در برخی موارد، نیاز است برای رفع این مشکل به تعمیرگاه مراجعه شود. اما عموماً ایراد دستگاه با به کار بستن توصیه‌های گفته‌شده در این بخش برطرف می‌شود.

اولین جایی که باید بررسی شود، پریزی است که دوشاخه دستگاه به آن متصل است. بهتر است رسانایی پریز را با استفاده از یک فازمتر بررسی کنید. اگر وسیله‌ای در دسترس ندارید، آن را با اتصال یک وسیله برقی کوچک‌تر، امتحان کنید.

اگر مشکل از پریز یا سایر اتصالات ساختمان نبود، برای عیب یابی مخلوط کن، اجزای مختلف خود دستگاه باید بررسی شوند. ابتدا به سراغ کابل و دوشاخه آن بروید. کابل را از نظر وجود زدگی، پارگی یا آسیب بررسی کنید. وجود آسیب در سیم کابل مانع از روشن شدن دستگاه می‌شود. دوشاخه و کابل دستگاه به صورت یکپارچه هستند. بنابراین اگر هر یک از آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها خراب باشد، هر دو باید تعویض شوند.

در این مرحله بهتر است، کلید روشن/ خاموش دستگاه را بررسی کنید. برای این کار می‌توانید بدنه دستگاه را جدا کنید و رسانایی کلید و سیم‌های متصل به آن را موردبررسی قرار دهید.

در مرحله بعدی ترمینال‌های مختلف را که درون بدنه دستگاه تعبیه‌شده‌اند، بررسی کنید. اگر هر یک از این ترمینال‌ها رسانایی نداشتند، باید تعمیر شوند. همچنین ممکن است اتصالات مربوط به هر یک از این ترمینال‌ها دچار آسیب، قطعی یا سوختگی باشند یا حتی از جای خود جدا شده باشند. در این صورت باید ایراد اتصال مربوط، برطرف شود تا دستگاه مجدداً شروع به کار کند.

اگر دستگاه شما سقوط کرده یا ضربه دیده است، احتمالاً یکی از اتصالات مدار در اثر ضربه وارده از جای خود جدا شده و مانع از روشن شدن دستگاه می‌شود. برای عیب یابی مخلوط کن و رفع ایراد به وجود آمده، دستگاه باید باز شود. سپس باید به دنبال سیمی که از پایانه جدا شده است بگردید تا با نصب مجدد آن در جای خودش، مشکل ایجادشده را رفع کنید.

اگر تمامی مراحل فوق را به منظور عیب یابی مخلوط کن طی کرده‌اید اما موفق به یافتن ایراد دستگاه نشدید، در مرحله آخر باید به سراغ موتور آن بروید. ممکن است موتور دستگاه شما سوخته باشد. سوختن موتور معمولاً با علائمی مانند بوی دود یا سخت کار کردن دستگاه همراه است. معمولاً موتور مخلوط کن به مرحله سوختن کامل نمی‌رسد و می‌توان آن را با سیم‌پیچی مجدد آرمیچر، سر پا کرد. اما اگر موتور کاملاً سوخته باشد، باید تعویض شود. برای بررسی موتور، آن را از دستگاه جدا کنید و توسط سیم به برق ۲۲۰ ولت وصل کنید، اگر موتور دستگاه شروع به چرخیدن کند، هنوز نسوخته است. لازم به ذکر است، معمولاً علائمی از نیم‌سوز شدن به صورت ظاهری در آرمیچر، نمود پیدا می‌کند.

ازآنجایی‌که جایگاه اورلود با نول موتور سری است، خرابی اورلود ممکن است موجب روشن نشدن مخلوط کن شود. برای تست اورلود از یک متخصص کمک بخواهید.

چرا مخلوط کن پس از چند ثانیه خاموش می‌شود؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

قصد داریم که در این بخش از مقاله آموزش تعمیرات مخلوط کن، اورلود یا همان محافظ الکتریکی موتور را به شما معرفی کنیم. این بخش در مواقعی که فشار وارده به موتور زیاد است و احتمال سوختن آن وجود دارد، دستگاه را به‌طور خودکار متوقف می‌سازد. حال خاموش شدن ناگهانی مخلوط کن در حین کار کردن، دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. بار اضافی بر موتور یا هرز گرد شدن و خراب شدن پروانه خنک‌کننده، موجب می‌شود که اورلود دستگاه را متوقف سازد. زیرا با خراب شدن پروانه فن، دستگاه در حین کارکردن بیش از حد داغ می‌شود و ممکن است به موتور آسیب برساند.

دلیل دوم توقف ناگهانی مخلوط کن، ممکن است ناشی از خرابی خود اورلود باشد. همان‌طور که گفته شد به دلیل سری بودن این محافظ الکتریکی با موتور دستگاه، اگر خراب شود، موتور نیز خاموش می‌شود. اگر مخلوط کن شما روشن می‌شود و در حین کار ناگهان خاموش می‌شود، بهتر است برای تعمیرات آن به یک متخصص مراجعه کنید.

البته عملکرد برخی مخلوط‌کن‌ها به‌گونه‌ای است که اگر قطعات آن به درستی در جای خود نصب نشوند، کار نمی‌کنند یا در حین کار کردن متوقف می‌شوند. بهتر است پیش از مراجعه به قسمت‌های داخلی دستگاه از نصب صحیح هر یک از قطعات مخلوط کن، در جای خود، مطمئن شوید.

چرا مخلوط کن با قدرت و سرعت نمی‌چرخد؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

برای عیب یابی مخلوط‌کن‌هایی که قدرت و سرعت گذشته را ندارند باید بخش‌های متفاوتی از دستگاه را موردبررسی قرار داد. چراکه این ایراد ممکن است مکانیکی یا الکتریکی باشد. بوش تیغ و بوش‌های موتور را بررسی کنید. خرابی این قطعه استوانه‌ای شکل موجب کاهش قدرت موتور می‌شود. برای رفع این مشکل، بوش خراب باید تعویض شود.

دستگاه شما دارای زغال‌هایی است که به‌مرورزمان و در اثر استفاده از آن کوتاه می‌شوند. این زغال‌ها باید هرچند سال یک‌بار تعویض شوند وگرنه قدرت موتور دستگاه کاهش می‌یابد. اگر فنی و دست به آچار هستید احتمالاً بتوانید این زغال‌ها را خودتان تعویض کنید، در غیر این صورت برای بررسی این مشکل بهتر است به یک متخصص مراجعه شود.

از دیگر دلایل بروز چنین مشکلی، می‌توان به کثیفی کلکتور، نیم‌سوز شدن آرمیچر یا بالشتک‌ها اشاره کرد. برای حل این مشکلات بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید، زیرا ممکن است با تعمیر غیراصولی، باعث شوید تا عمر مفید دستگاهتان، کوتاه شود و زودتر بسوزد.

چرا پارچ مخلوط کن نشت می‌کند؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

در این مورد برای عیب یابی مخلوط کن، پارچ آن باید به دقت بررسی شود. پارچ مخلوط کن یک پیچ شش ضلعی توخالی در انتهای خود دارد که بوش تیغ درون آن قرار می‌گیرد. حال اگر بوش تیغ مخلوط کن بر اثر گذشت زمان و استفاده از دستگاه دچار ساییدگی شود، باعث نشت مایعات از درون پارچ مخلوط کن می‌شود. ازآنجایی‌که محور تیغ از درون بوش عبور می‌کند و درنهایت به کوپلینگ متصل می‌شود، مایعات مستقیماً بر روی کوپلینگ می‌ریزند. بهتر است هردوی بوش و پیچ شش ضلعی را تعویض کنید تا مشکل به‌طور کامل برطرف شود.

معمولاً در قسمت زیرین پیچ شش ضلعی مذکور، واشر و مهره وجود دارد. ممکن است در اثر گذشت زمان این واشر دچار فرسایش و ساییدگی شده و باعث نشت آب از پارچ شود. بهتر است در هنگام عیب یابی مخلوط کن پیش از تعویض بوش، این واشر بررسی شود.

چرا مواد غذایی موجود در پارچ مخلوط کن به‌اندازه کافی خرد نمی‌شوند؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

اگر موادی که داخل مخلوط کن خود ریخته‌اید مانند گذشته خرد نمی‌شوند. علت اول آن می‌تواند کند شدن تیغ دستگاه باشد. ممکن است با گذشت زمان، استفاده مکرر از وسیله، خرد کردن مواد غذایی بزرگ و سفت با دستگاه و … این مشکل ایجاد شود. می‌توانید برای حل این مشکل تیغ دستگاه را تیز کنید.

اما کند بودن تیغه تنها دلیل بروز این مشکل نیست، پس اگر موفق به عیب یابی مخلوط کن و رفع عیب آن نشدید، باید بخش‌های دیگری را نیز موردبررسی قرار دهید. برای رفع این مشکل می‌توانید شاخک‌های پایینی تیغ مخلوط کن را به طرف کف پارچ متمایل نمایید. احتمالاً مشکل شما با انجام این کار برطرف خواهد شد.

چرا موتور مخلوط کن پس از وصل کردن پارچ از کار می‌افتد؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

اگر موتور مخلوط کن شما بدون پارچ کار می‌کند اما به محض وصل کردن پارچ و زدن دکمه روشن، فقط به‌اندازه یک نیم دور می‌چرخد و سپس گیر می‌کند، مشخص است که تیغ آن گیرپاژ کرده است. برای بررسی بیشتر، تیغه را با دست بچرخانید، اگر تیغه گیر کرد، اجزای پارچ را از هم باز و گریس کاری کنید. سپس مجدداً قطعات را بر روی یکدیگر سوار کرده و از دستگاه استفاده کنید.

چرا مخلوط کن در حین کار کردن صدای زیادی تولید می‌کند؟ برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

اگر صدایی اضافه‌تر از صدای قبلی این دستگاه در حین کار کردن، احساس می‌کنید. برای عیب یابی مخلوط کن تا حدودی باید به طریقه استفاده از آن دقت کنید. خیلی‌ها از یخ، درون مخلوط کن استفاده می‌کنند اما این کار باعث می‌شود فرم پره‌ها تغییر کند و حتی تغییر موقعیت بدهند. درنتیجه باعث برخورد تیغ با دیوار مخلوط کن شده و چنین صدایی را ایجاد می‌کند. دقت داشته باشید که نباید مواد غذایی سخت مانند هویج یا یخ را درون مخلوط کن خردکنید. زیرا علاوه بر بار اضافی که به موتور وارد می‌کند، موجب بروز چنین مشکلاتی نیز خواهد شد.

ممکن است بوش مخلوط کن یا یاتاقان‌های بوش خراب ‌شده باشد و این صدا را ایجاد کند. اگر مشاهده کردید که بوش مخلوط کن شما دچار تغییر حالت شده سریعاً آن را تعویض نمایید زیرا ممکن است با هسته فلزی آرمیچر برخورد کند و موجب آسیب رسیدن به آن شود.

آموزش نحوه نگهداری از مخلوط کن

آموزش تعمیرات مخلوط کن، پس از نحوه نگهداری از آن، در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرد. زیرا نیاز به فراگیری آموزش تعمیرات مخلوط کن، در صورتی ایجاد می‌شود که دستگاه شما خراب شده باشد. اما اگر به خوبی از این دستگاه نگهداری کنید و در استفاده از آن دقت کافی داشته باشید، احتمال خرابی آن را کاهش خواهید داد.

  1. بعضی‌ها تصور می‌کنند که چون مخلوط کن با مایعات در ارتباط است. آب نمی‌تواند به اجزای آن آسیب برساند. در‌حالی‌که این تصور کاملاً غلط است. مخلوط کن نیز همانند هر وسیله برقی دیگر در اثر تماس با آب از بین می‌رود. پس دقت داشته باشید که آب روی قسمت‌های مختلف این دستگاه به ویژه محفظه موتور نریزد.
  2. از ریختن آب جوش درون محفظه پارچ مخلوط کن، همچنین قرار دادن بخش‌های مختلف آن درون آب جوش به منظور نظافت خودداری کنید.
  3. برای خرد کردن یخ، هویج و سایر مواد غذایی سفت از مخلوط کن استفاده نکنید. بسیاری از مشکلاتی که برای تیغه دستگاه به وجود می‌آید، به این علت است.
  4. برای صاف و یکدست کردن مواد غذایی با ویسکوزیته بالا (مانند حلیم)، هر گز از مخلوط کن استفاده نکنید. زیرا فشار وارده ناشی از بار اضافی بر موتور، موجب از کار افتادن آن می‌شود.
  5. از قرار دادن مخلوط کن بر روی فرش و جایی که مسیر ورود هوا به موتور مسدود می‌شود، خودداری کنید.
  6. این مخلوط‌کن‌ها برای کاربرد خانگی طراحی‌شده‌اند، استفاده زیاد و مداوم از آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها حتماً به موتور آسیب می‌رساند.
  7. سعی کنید مخلوط کن را بیش از حد پر نکنید.

نتیجه گیری از آموزش تعمیرات و عیب یابی مخلوط کن

هرچند که مقاله آموزش تعمیرات مخلوط کن می‌تواند برای افراد دست به آچار مفید واقع شود و به آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها در تشخیص و حل مشکل کمک کند، اما توصیه می‌کنیم، حتی اگر دستی در تعمیرات دارید، کار تعمیر را به یک متخصص واگذار کنید. به خصوص اگر قصد تعویض دستگاه خود را ندارید و می‌خواهید چند سال دیگر از آن استفاده کنید. چراکه هیچ‌کس به‌اندازه یک متخصص نمی‌تواند یک وسیله برقی را آن طور که باید تعمیر کند. بنابراین اگر می‌خواهید عمر مفید دستگاه شما پس از تعمیر کوتاه نشود و تا مدت‌ها بتوانید از آن استفاده کنید، بهتر است کار تعمیرات را به یک جای مطمئن بسپارید. ما مجموعه امداد آی.پی را برای تعمیرات مخلوط کن، به شما پیشنهاد می‌دهیم. این مجموعه، نمایندگی تعمیرات مخلوط کن در تهران است. کلیه خدمات آن برای تمامی لوازم، درب منزل و با یک سال گارانتی ارائه می‌شود. برای کسب اطلاعات در مورد تعمیرات مخلوط کن می‌توانید با شماره تلفن‌های این مجموعه تماس بگیرید.

با تشکر از امدادآی پی